mobile
REKLAMA

Wysypka u dzieci

Skóra małego dziecka jest niezwykle wrażliwa. Jak rozpoznać pojawiające się na niej zmiany? Niektóre rodzaje wysypek u dzieci są niegroźne, inne mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Agata Mościcka
TAGI
Wysypka u dzieci

W wyniku nadmiernego przegrzania pojawiają się na skórze potówki. Zazwyczaj te pospolite nie są groźne dla zdrowia. Jednakże potówki czerwone, ze stanem zapalnym, wymagają już konsultacji lekarza. Kolejnym typem wyprysku u małych dzieci może być pokrzywka alergiczna lub AZS. Pierwsze występuje jako reakcja uczuleniowa na np. składnik płynu do płukania tkanin. AZS pojawia się w postaci brunatnych grudek w zgięciach kończyn. Jest to między innymi wynikiem zbyt suchej i podrażnionej alergicznie skóry. Pokrzywkę złagodzi maść redukująca swędzenie, zaś AZS kąpiele i natłuszczanie emolientami. Jeśli pokrzywce towarzyszy ból gardła i gorączka, to możliwe, iż dziecko doznało wstrząsu anafilaktycznego i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarza.

Ospa zaczyna się od drobnych krostek wypełnionych płynem surowiczym, które rozsiewają się po całym ciele, towarzyszy jej ogólnie złe samopoczucie, gorączka, ból gardła. W szkarlatynie oprócz obrzęku gardła pojawiają się różowoczerwone placki w zgięciach kolan i łokci. Przy ospie wietrznej wystarczy smarowanie specjalnymi maściami. Różyczka zaś objawia się bladoróżowymi, płaskimi plamami. Przechodzi zazwyczaj samoistnie.

Wysypka może towarzyszyć także mononukleozie. Tutaj należy wykluczyć najpierw inne choroby skórne, bowiem to schorzenie pojawia się zaledwie u 5 % dzieci.

Każdą zmianę na skórze dziecka trzeba dokładnie obserwować i nie podejmować działań na własną rękę, lecz skorzystać z konsultacji lekarskiej.


 

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko