mobile
REKLAMA

Z niepełnosprawnością na co dzień

Czy na przełomie ostatnich dwóch dekad (czyli od pierwszej ustawy z 1991 roku o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, która powołała do życia PFRON) nastąpiły zmiany w naszym kraju dla osób z niepełnosprawnością?

TAGI
Z niepełnosprawnością na co dzień

Czy jako społeczeństwo zmieniliśmy swoje postawy wobec osób z niepełnosprawnością, czy też nadal boimy się kontaktów? Czy istnieje integracja pomiędzy pełnosprawną większością a osobami z niepełnosprawnością? Czy też wciąż mamy do czynienia z rozwiązaniami separacyjnymi?

Takie pytania nasuwają się kiedy poobserwujemy zachowania ludzi pełnosprawnych względem tych, którzy czasem mają prawo czuć się odrzuceni.

Na koniec marca 2011 roku liczba osób z niepełnosprawnością wyniosła około 4 ,7 mln i  stanowiła 12,2% ludności kraju. (Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych; Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku).

Pani prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w wywiadzie w programie Misja Integracja mówi, że: „Integracja dokonuje się, ale nie we wszystkich wymiarach. Znacznie lepiej oceniamy politykę państwa w stosunku do osób z niepełnosprawnością, jesteśmy świadomi ich problemów. Lepiej rozumiemy bariery, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnością, ale to niekoniecznie się przekłada na indywidualne kontakty z nimi.” (Źródło: Program TV Misja Integracja z dnia 30.07.2015 roku).

O niepełnosprawności wiemy więcej, ale niestety wciąż jako społeczeństwo dystansujemy się od osób z niepełnosprawnością, pomiędzy tymi dwoma światami istnieje bariera mentalna. Główną przyczyną takiej postawy jest niewiedza: jak mamy się zachować wobec osób dotkniętych TYM problemem, szczególnie wobec osób z ciężką niesprawnością. Przykładowo: nie wiemy czy możemy pozwolić sobie na stwierdzenie „Do zobaczenia”, żegnając się z osobą niewidomą.

Dlatego zapraszamy na konferencję szkoleniową Z niepełnosprawnością na co dzień, której celem jest przybliżenie i zapoznanie uczestników z niepełnosprawnością. W czasie spotkania poznamy podstawy języka migowego oraz komunikacji z osobą z niepełnosprawnością, by unikać błędów i realizować postawę solidarności, zamiast nie zawsze konstruktywnego współczucia.

Gośćmi konferencji będą wolontariusze z Joni i Friends z USA, Pavllina Suchankowa (Wiceprezeska Fundacji Aktywacja), Przemysław Wrzeszcz (laureat dwóch ogólnopolskich przeglądów twórczości młodzieży sprawnej inaczej, organizowanych pod hasłem „Start w przyszłość”).

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Pani Burmistrz Dzielnicy Białołęki, Ilona Soja-Kozłowska.

Organizatorami tej konferencji są Stowarzyszenie Joni i Przyjaciele Polska oraz Stowarzyszenie Razem dla Białołęki.

Konferencja będzie miała miejsce w dniu 16 czerwca 2016 roku, w Społeczności Chrześcijańskiej Północ, przy ul. Elektronowej 10.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 10 czerwca drogą elektroniczną, za pomocą formularza, który jest dostępny na stronie www.schpolnoc.pl.

 

Ewa Gajewska

Radna Dzielnicy Białołęka

Stowarzyszenie Razem dla Białołęki

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda