mobile

Zabytkowa kamienica na Ochocie uratowana przed rozbiórką

W związku z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, budynek przy ul. Grójeckiej 184 w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Oznacza to, że nie można go wyburzyć ani zastąpić nowoczesnym wieżowcem. Budynek ma znaczenie historyczne, ponieważ był świadkiem walk powstańczych w 1944 roku

Jakub Bielawski
Zabytkowa kamienica na Ochocie uratowana przed rozbiórką

Historia kamienicy przy Grójeckiej

Budynek przy ulicy Grójeckiej 79 jest ciekawym przykładem historii i architektury warszawskiej Ochoty. Został wybudowany na początku lat 30. XX wieku przez Leona Konrada Wilmana, który nabył działkę od spółdzielni mieszkaniowej „Ochota Robotnicza”. W 1935 roku sprzedał go Bankowi Gospodarstwa Krajowego, a rok później nieruchomość przeszła w ręce Tadeusza i Julii Kurowskich.

Podczas II wojny światowej budynek był celem ostrzału niemieckiego i doznał znacznych uszkodzeń. Po wojnie został odbudowany i upaństwowiony. Przez wiele lat służył jako hotel robotniczy i biurowiec dla różnych przedsiębiorstw komunalnych. W 2017 roku został zwrócony spadkobiercom przedwojennych właścicieli.

Budynek świadectwem historii Ochoty

Budynek ten stanowi ważny element krajobrazu kulturowego Ochoty. Jest przykładem typowej architektury mieszkalnej z początku lat 30. XX wieku, charakteryzującej się prostotą i funkcjonalnością. Ma też wartość historyczną jako świadek dramatycznych wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim. W jego pobliżu znajduje się pomnik upamiętniający bohaterską barykadę wrześniową z 1979 roku. Budynek zachował ślady po kulach i pociskach, które są świadectwem walki o wolność i niepodległość Polski.

Przed wpisem do rejestru MWKZ poprosił Narodowy Instytut Dziedzictwa o ocenę wartości zabytkowych. Jak wskazał NID - W przypadku przedmiotowego obiektu wartości zabytkowe budynku można określić jako typowy przykład i świadectwo historii dzielnicy i jej zabudowy z czasów międzywojennych. Zachowany wystrój elewacji od frontu nawiązuje do cech architektury modernistycznej. Budynek nie jest jednak dziełem prekursorskim ani wybitnym dziełem architektury, nie cechują go też znaczące wartości naukowe.

fot.MWKZ

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda