mobile

Zarząd Śródmieścia ratuje śródmiejskich przedsiębiorców

Zarząd Śródmieścia uruchomił lokalny program pomocowy skierowany do przedsiębiorców działających w miejskich lokalach. Dzięki niemu najemcy, którzy zostali zmuszeni do zawieszenia lub ograniczenia działalności przez obostrzenia wprowadzone przez rząd, zyskali możliwość obniżenia czynszu i przetrwania trudnego okresu. Pomoc świadczona jest w ramach stołecznego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców, ogłoszonego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

inf.prasowa
Zarząd Śródmieścia ratuje śródmiejskich przedsiębiorców

Warszawski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, którego częścią jest nasz śródmiejski program, stanowi realną pomoc dla tych, którzy przez pandemię koronawirusa, a także rządowe ograniczenia, nie mogą normalnie pracować. Lokalni przedsiębiorcy zapewniają miejsca pracy naszym mieszkańcom, pomagają utrzymać się ich rodzinom, płacą tu podatki i dbają o to, abyśmy mieli gdzie spędzić wolny czas i zrobić zakupy. Są integralną częścią Śródmieścia i zasługują na faktyczną pomoc. Stąd nasza decyzja o aktywnym włączeniu się w działania pomocowe podejmowane przez prezydenta i Radę m.st. Warszawy – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

 

Śródmiejski program przewiduje dwa warianty pomocy. Pierwszy dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy zostali zmuszeni do całkowitego zawieszenia swojej działalności. Mogą oni wystąpić o obniżkę czynszu nawet do wysokości opłat związanych z utrzymaniem lokalu, czyli np. kosztów eksploatacyjnych czy wpłat na fundusz remontowy. Średnia stawka w tym wariancie wyniesie około 9 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu (ostateczna stawka będzie zależna od kosztów utrzymania 1 metra kwadratowego w danej nieruchomości). Drugi wariant zakłada obniżenie czynszu proporcjonalnie do udokumentowanego spadku obrotów (porównanie rok do roku). Skorzystają z niego najemcy, którzy nie zamknęli lokali i wciąż prowadzą w nich działalność w ograniczonym zakresie, np. „na wynos”. Obniżka będzie przyznawana na okres do trzech miesięcy, liczonych od 14 marca br., tj. dnia ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. Program będzie realizowany przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

 

Wniosek – pomoc – obniżka!

Aby uzyskać wsparcie, wystarczy wypełnić wniosek i przesłać go w formie elektronicznej na adres kancelaria@zgn.waw.pl. Warto pamiętać, aby we wniosku znalazły się dane identyfikujące najemcę, w tym dane kontaktowe, a także dokładny adres i oznaczenie wynajmowanego lokalu. Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, które wyjaśni, w jaki sposób sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową najemcy. – Procedury związane z przyznaniem pomocy zostały maksymalnie uproszczone. Naszym celem jest natychmiastowe reagowanie na problem. Przewidujemy, że łączny koszt programu dla budżetu Śródmieścia zamknie się w kwocie nawet kilkudziesięciu mln zł. Choć jest to kwota duża, a budżet stolicy cierpi na znaczny niedobór wskutek wcześniejszych działań i decyzji rządu, to jestem przekonany, że będą to pieniądze dobrze wydane. To inwestycja w lepszą przyszłość Śródmieścia oraz jego mieszkańców – podsumowuje zastępca burmistrza Śródmieścia Tomasz Bratek.

 

Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom przyjętym przez Radę m.st. Warszawy, przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie lub rozłożenie na raty całości albo części należności. Wnioski należy kierować do właściwych miejscowo ZGN.

 

 

 

Źródło: UD Śródmieście

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda