mobile

Zaśpiewają piosenki Anny Jantar!

„Tyle słońca w całym mieście” – pod takim hasłem odbędzie się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek. Organizatorem jest Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie, natomiast inicjatorką tego przedsięwzięcia jest Olga Górna, radna dzielnicy Ursynów oraz przewodnicząca Komisji Kultury, Komunikacji Społecznej i Przedsiębiorczości. W jury zasiądzie m.in. Natalia Kukulska, znakomita piosenkarka i córka tragicznie zmarłej Anny Jantar.

Anna Tomasik
Zaśpiewają piosenki Anny Jantar!

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek poświęcona jest tragicznie zmarłej w katastrofie lotniczej w 1980 roku niekwestionowanej legendzie polskiej piosenki, Annie Jantar. To właśnie z jej repertuarem zmierzą się uczestnicy konkursu. Z tej okazji właśnie 5 kwietnia 2023 roku w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ulicy Indiry Gandhi 9 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in.: Natalii Kukulskiej, Michała Dąbrówki i Adama Sztaby.

–  W tym roku ogłaszamy konkurs piosenek Anny Jantar. Ideą tego cyklu dorocznych konkursów jest z jednej strony przypominanie i prezentacja dorobku artystycznego naszych największych piosenkarzy, wokalistów, artystów śpiewających, a z drugiej strony wszystkim osobom, które kochają śpiewać i kochają polską muzykę umożliwianie prezentacji swych talentów – mówi Krzysztof Czubaszek, dyrektor UCK „Alternatywy”.

Inicjatorką ogólnopolskiego konkursu piosenki jest Olga Górna, przewodnicząca Komisji Kultury, Komunikacji Społecznej i Przedsiębiorczości urzędu dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Sama też amatorsko śpiewa i gorąco namawia innych do udziału w tego typu konkursach.

Bardzo bym chciała w tym miejscu zachęcić wszystkich amatorów do tego, żeby nie bać się uczestniczyć w takim konkursie. Sama jako osoba amatorsko śpiewająca, kilka lat temu jak w ogólnopolskim konkursie zostałam wyróżniona przez Adama Sztabę, to szczęka mi opadła. Byłam zachwycona! To taki power wewnętrzny, który - człowiek nawet profesjonalnie nie zajmujący się muzyką - zyskuje, może się rozwijać, jest gdzieś zauważony i doceniony. Nie trzeba się bać. Zachęcam, żeby stykać z polskim repertuarem i z polską muzyką rozrywkową, żeby nadawać jej nowe świeże spojrzenie, interpretować po nowemu te utwory. Jest to także kultywowanie pamięci o tych osobach, których już nie ma z nami, ale ich twórczość pozostanie z nami na zawsze. I tę twórczość możemy zawsze plastycznie kształtować w nowych odsłonach naszej interpretacji – podkreśla Olga Górna, ursynowska radna.

Natalia Kukulska zachęca uczestników  tegorocznego konkursu do wybierania utworów Anny Jantar tych zdecydowanie mniej spopularyzowanych. Zdradza przy okazji, że nawet sami wykonawcy piosenek jej mamy czy twórcy często uważają, że te największe przeboje wcale nie są tymi najlepszymi artystycznie utworami. I Podkreśla też, że centra i domy kultury są niezwykle potrzebne, by młodzi ludzie mogli rozwijać swoje pasje nie tylko muzyczne, ale i związane z różnorodną sztuką.

Cieszę się, że patronką muzyczną tegorocznego konkursu jest moja mama. Taki konkurs zawsze powoduje, że ta pamięć jest cały czas kultywowana. Niezwykłe jest to, że mnóstwo młodych ludzi sięga po repertuar mojej mamy. A repertuar jest coraz starszy jeśli chodzi o czas, bo pamięć jest wciąż żywa. Jeśli chodzi o ten konkurs, byłoby bardzo fajnie, gdyby to były wybory nieoczywiste, bo dzięki takim wyborom jest szansa na poznanie nieoczywistych piosenek z repertuaru mojej mamy. A przecież on już się nie tworzy na nowo, tylko już jest studnią, z której można czerpać (…). Ja sama co jakiś czas mam sposobność sięgania do tego repertuaru nie wykonawczo, ale żeby na przykład robić jakieś kompilacje, bo ciągle powstaje jakaś płyta. Jak robiliśmy kiedyś z orkiestrą Adama Sztaby koncert poświęcony moim rodzicom starałam się, by oprócz tych przebojów były to utwory do odkrywania. I efekt jest taki, że piosenka, która była bardzo mało znana za życia mojej mamy, autorstwa Antoniego Kopffa ze słowami Jerzego Dąbrowskiego - „Ktoś między nami”, należy teraz do kanonu tych najbardziej znanych duetów. Takie coś ma sens nawet na takim konkursie. Zachęcam! Bo to nie tylko „Tyle słońca”, „Nic nie może wiecznie trwać” i „Moje jedyne marzenie”, ale znacznie więcej – zwraca uwagę Natalia Kukulska.

Nadesłane piosenki będzie oceniać jury w składzie: Natalia Kukulska – piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek; Michał Dąbrówka – perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor i aranżer; Adam Sztaba – kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, któremu przypadła również rola  przewodniczącego jury oraz Klaudiusz Ostrowski – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy; Olga Górna – radna Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, przewodnicząca Komisji Kultury, Komunikacji Społecznej i Przedsiębiorczości; Krzysztof Czubaszek – Dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.

Ponieważ z Natalią stanowimy jedność i w życiu zawodowym i prywatnym, chciałbym podkreślić, że nasze oceny będą niezależne!  oświadczył z niezwykłą powagą Michał Dąbrówka.

Adam Sztaba, przewodniczący Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Anny Jantar nie ukrywa, że szuka talentów i będzie zwracał baczną uwagę na rzemiosło artystyczne.

–  Pokolenie Anny Jantar to byli artyści z warsztatem, rzemiosłem. To jest pojęcie, które dzisiaj wychodzi z mody. Moim kolegom z branży mówię, by zwracali uwagę szczególnie na rzemiosło, nie na przebiórkę, na zewnętrzność, co też jest ważne, ale najważniejsze jest to, co jest w środku, co w jakiś sposób wypływa z człowieka. I ja na to będę właśnie zwracał uwagę: czy jest jakiś zalążek tego rzemiosła – podkreśla Adam Sztaba.

Konkurs skierowany jest do solistów, duetów, triów i zespołów wokalnych z całego kraju. Biorący udział w Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” oceniani będą w czterech kategoriach: I –  przedszkolaki, II –  uczniowie szkół podstawowych, III – młodzież i dorośli, IV – duety, tria i grupy muzyczne.

Na zgłoszenia organizatorzy konkursu czekają od 11 kwietnia do 11 maja 2023 roku, do godziny 24.00. Wszelkie informacje wraz z regulaminem konkursu i kartą zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie: www.alternatywy.art. Pliki audio/video z nagraną piosenką należy przesyłać na adres mailowy: konkurs@alternatywy.art.

Wielka Gala Finałowa z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się 22 czerwca 2023 roku w UCK „Alternatywy” na scenie sali teatralno- widowiskowej „Szekspir”. Wieczór uświetni recital Natalii Kukulskiej.

Tekst: Anna Tomasik

Foto: Zuzanna Pniewska / UCK „Alternatywy”

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda