mobile
REKLAMA

Zbliża się „Lato w mieście”

To już końcowe odliczanie. Od wyczekiwanych przez dzieci wakacji dzielą nas dosłownie godziny. Ostatni dźwięk szkolnego dzwonka, oznaczać będzie nie tylko początek letniego wypoczynku najmłodszych, ale również start programu „Lato w mieście”. Jak co roku z tej okazji przygotowano liczne atrakcje.

informacja prasowa
TAGI
Zbliża się „Lato w mieście”

 

Choć program „Lato w mieście” z roku na rok się zmienia to jego podstawy, za które jest tak pozytywnie oceniany przez dzieci i ich rodziców pozostają niezmienne. Bogata oferta zajęć edukacyjnych, artystycznych, muzealnych, rekreacyjnych i sportowych wciąż jest udostępniana młodym warszawiakom zupełnie za darmo. To wciąż prawdziwy precedens w skali całego kraju – mówił Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Ostatnie oceny, rozdanie świadectw i wakacje! Miesiące letniego wypoczynku to również tradycyjny czas realizacji programu „Lato w mieście”, który przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, która pozostaje w tym czasie w stolicy. Od samego początku „Lato” w całości finansowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawę, a to oznacza, że wszystkie atrakcje odbywające się w ramach akcji są dla jej uczestników całkowicie bezpłatne.

Wakacyjne placówki edukacyjne

W te wakacje (26 czerwca – 31 sierpnia) na warszawskie dzieci czekać będą 132 wakacyjne placówki edukacyjne (WPE). Przewidziano tam miejsca dla ponad 17 tysięcy najmłodszych.

Podobnie jak w lata minionych WPE działać będą przez pięć roboczych dni tygodnia. W zależności od placówki dzieci będą mogły być tam przyprowadzane między godz. 7.00 a 8.00, a odbierane najpóźniej o godz. 16.00 lub 17.00. Znaczna większość wakacyjnych placówek edukacyjnych zorganizowana została w budynkach szkół podstawowych.

Niezmienna pozostała również opłata – 7 zł, która pobierana jest za wyżywienie. Każde dziecko przebywające w WPE codziennie otrzyma dwa posiłki, w tym jeden ciepły. Uczniowie, którzy korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady (na mocy decyzji POS lub dyrektora szkoły) mogą zostać zwolnieni z opłat również w wakacyjnych palcówkach edukacyjnych. W tym celu wymagane jest jednie przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia z macierzystej szkoły.

W WPE dzieci mogą liczyć na zróżnicowane atrakcje. Oprócz zajęć stacjonarnych – rekreacyjnych, edukacyjnych, plastycznych czy muzycznych – organizowane będą również aktywności poza placówkami. Wśród nich warto wymienić szczególnie lubiane przez dzieci wyjścia do kin i teatrów, na baseny czy do muzeów.

Ofertę przygotowano również z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej. W 9 szkołach specjalistycznych, przygotowano miejsca dla blisko 300 uczniów.

Wakacyjne zajęcia specjalistyczne

Dzieci starsze i młodzież z pewnością chętnie korzystać będzie z różnorodnych propozycji zajęć i warsztatów. W tym roku w szkołach, młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach czy domach kultury przygotowano aż 802 propozycje. W tej liczbie nie zawierają się zajęcia sportowe organizowane w dzielnicowych i miejskich ośrodkach sportu i rekreacji. Oferta ta przeznaczona jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych. Z pełną listą propozycji zajęć oraz warsztatów specjalistycznych można zapoznać się na stronie www.lato.warszawa.pl. Dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach będzie mogła korzystać z kilku propozycji w ciągu jednego dnia.

Atrakcje edukacyjno-kulturalne „Lata w mieście”

Oferta „Lata w mieście” zostanie wzbogacona również o atrakcje przygotowane przez organizacje pozarządowe. W ramach otwartego konkursu ofert Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy wyłoniło NGO, które realizować będą projekty adresowane do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także grup dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych. Łącznie na ten cel wydatkowanych zostanie 500 tysięcy złotych. Szczegóły oferty w załączniku.

„Lato w mieście” na sportowo

– Dzieci i młodzież z roku na rok coraz chętniej korzystają ze sportowej oferty „Lata w mieście”, dlatego też stale rozwijamy ten aspekt programu. W tym roku do dyspozycji uczniów oddajemy ponad 60 obiektów sportowych. Zachęcam do korzystania zarówno z tych najpopularniejszych jak baseny na Moczydle, czy skatepark Jutrzenka, ale też tych debiutujących jak Strefa Rekreacyjna Dzielnicy Wisła – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W tym roku do dyspozycji warszawskich uczniów, w czasie „Lata w mieście”, będzie ponad 60 obiektów sportowych.  Dzieci i młodzież korzystać będzie mogła zarówno z dzielnicowych jak i ogólnomiejskich boisk, hal sportowych czy basenów (w tym trzech odkrytych).

Każdy z dzielnicowych ośrodków sportu przygotował ofertę zajęć, która w czasie wakacji pomoże młodym warszawiakom doskonalić swoje umiejętności sportowe. W ośrodkach sportu i rekreacji czekać będą nauczyciele wychowania fizycznego oraz trenerzy, którzy będą nadzorować ćwiczenia oraz prowadzone aktywności. Nie zabraknie również zawodów, turniejów oraz konkursów i gier o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Do akcji włączy się również Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. W czasie wakacji do dyspozycji młodzieży będzie 10 obiektów. Oprócz dobrze znanych atrakcji jak Całoroczny Stok Narciarski „Szczęśliwice” czy skatepark „Jutrzenka” pojawi się również nowość –Strefa Rekreacyjna Dzielnicy Wisła. Na plaży Poniatówce, obok PGE Narodowego i mostu Poniatowskiego, do dyspozycji mieszkańców (nie tylko tych najmłodszych) oddane zostały boiska do plażowych odmian piłki siatkowej oraz nożnej, a także różnorodne urządzenia do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała. Zajęcia w strefie odbywać się będą w godzinach 9.30-13.30 od poniedziałku do piątku. Udział w zajęciach dla grup zorganizowanych będzie możliwym po uprzednim zgłoszeniu.

Swoją propozycję dla najmłodszych ma również Park Kultury w Powsinie. Czekać tam będą kręgielnia (od poniedziałku do piątku, zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych), boiska do gier zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka nożna), a także mini golf oraz ścianka wspinaczkowa. Dodatkowo w godz. 10.00-12.00 uczestnicy programu „Lato w mieście”, uczęszczający do wakacyjnych placówek edukacyjnych będą mogli korzystać z odkrytego basenu letniego.

W większości obiektów sportowych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych warto przed udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie.

„Lato w mieście” cały czas się rozwija i mogę podać tego przykładu. Widać nie tylko wzrost liczby ofert, które napływają od jednostek i instytucji chcących wziąć udział w programie, a które możemy opiniować w naszej komisji. Pojawiają się też zupełnie nowe pomysły. Są to m.in. inicjatywy klubów sportowych, które w czasie wakacji chcą zaprosić najmłodszych na swoje zajęcia – mówił Paweł Lech, radny i przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady m.st. Warszawy.

Bezpieczne wakacje

Choć w czasie wakacji bez wątpienia najważniejsza jest dobra zabawa i relaks, to niezwykle ważne jest, aby te letnie miesiące upłynęły przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego też duże zaangażowanie straży miejskiej i policji, która codziennie będzie czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywającej młodzieży – mówiła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Specjalny program przygotowała Straż Miejska m.st. Warszawy – „Wakacje ze Strażą Miejską”. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia „Wakacyjni cykliści” prowadzane na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego (ul. Sołtyka 8/10). Młodzi rowerzyści będą tam mieli m.in. szansę doskonalić technikę prowadzenia jednośladów pod okiem doświadczonych instruktorów, a także uzupełnić swoją wiedzę z zakresu przepisów prawa o ruchu drogowym. Strażnicy prowadzić będą także zajęcia w WPE korzystając z rowerowego toru przeszkód. W tym celu wykorzystywane będą elementy mobilnego miasteczka drogowego takie jak bramki, równoważnie, pochylnie i słupki. Uzupełnieniem ćwiczeń będzie oferta informacyjno-edukacyjna dla dzieci i młodzieży dotycząca m.in. bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, kontaktów z osobami nieznajomymi, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz informowania właściwych służb w nagłych sytuacjach. Dodatkowo młodzież będzie miała okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz wyposażenie Straży Miejskiej podczas wizyt dzieci na oddziałach terenowych.

Komenda Stołeczna Policji przygotowała dla uczestników „Lata w mieście” specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych zatytułowane „Z borsukiem bezpieczniej”. Dzieci będą miały na nich szansę poznać m.in. podstawowe zasady ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z Internetu, zachowania w przypadku kontaktu z agresywnymi zwierzętami i obcymi osobami, a także zasady korzystania z numeru alarmowego.

Przez całe wakacje odbywać się będą również kontrole autokarów i ich kierujących, prowadzone na terenie parkingu przy hali „Towar”. Posterunek kontrolny obsługiwać będą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz inspektorzy z Mazowieckiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Szczegóły w załączniku

Piknik inaugurujący

Tradycyjnie już „Lato w mieście” rozpocznie piknik „Bądź bezpieczny latem w mieście”. Zabawa w Parku Agrykola (przy ul. Myśliwieckiej) odbywać się będzie we wtorek, 27 czerwca, w godz. 10.00-14.00.

Podczas pikniku najmłodszym zaprezentują się przedstawiciele różnych służb mundurowych. Będzie można zobaczyć m.in. pojazdy i specjalistyczny sprzęt używany na co dzień przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Żandarmerii Wojskowej. Swoje stoiska na pikniku będą miały również Centrum Nauki Kopernik, Fundacja Szerokie Wody, Fundacja Jednym Śladem, Ele Taxi, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Dodatkowe atrakcje sportowe zapewnią Uczniowski Klub Sportowy Akademia Walki oraz Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola”. Piknik przygotowywany jest wspólnie przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biuro Edukacji oraz Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, a także Stołeczną Estradę.

Imprezy dzielnicowe

Organizatorzy w dzielnicach przygotowują rożne formy atrakcyjnego spędzania czasu, zarówno dla dzieci korzystających z wakacyjnych placówek edukacyjnych jak i uczestników indywidualnych. Będą to m.in. zawody turnieje, spektakle, projekcje filmów czy różnego rodzaju konkursy. Szczegóły na stronach internetowych urzędów dzielnic.

Przejazdy komunikacją miejską i transport

Dzięki uchwale Rady m.st. Warszawy wszystkie placówki uczestniczące w programie otrzymują, za pośrednictwem koordynatorów, karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup młodzieży środkami komunikacji miejskiej. Jak co roku stołeczny ratusz zorganizuje również przewóz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Finansowanie programu

Przewidywane koszty realizacji programu „Lato w mieście” w 2017 r. wyniosą około 10 mln zł. W skład tej kwoty wchodzą zarówno środki wydatkowane przez Biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i dzielnice.

Dodatkowo 2,122 mln zł przeznaczone zostało na dofinansowanie zorganizowanego wypoczynku wjazdowego dla dzieci i młodzieży z Warszawy – „Lato poza miastem”. Otwarty konkurs ofert przeprowadzony przez Biuro Edukacji dla organizacji pozarządowych pozwoli dofinansować wypoczynek wyjazdowy około 8300 dzieci i ponad 110 dzieci z niepełnosprawnościami.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda