mobile
REKLAMA

Zbliża się sezon zachorowań na grypę

Grypa to choroba wirusowa, której występowanie nasila się w niektórych okresach roku. Najwięcej przypadków odnotowywanych jest w styczniu oraz lutym. Warto wiedzieć w jaki sposób można ustrzec się przed grypą oraz jak reagować po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby.

TAGI
Zbliża się sezon zachorowań na grypę

Trudne warunki atmosferyczne, z jakimi mamy do czynienia zimą w naszej strefie klimatycznej, sprzyjają chorobom takim jak grypa i przeziębienie. Te dwie infekcje wirusowe bywają ze sobą mylone, ponieważ mają wiele podobnych objawów (ból gardła, katar, kaszel). Warto wiedzieć jak je rozróżnić, dzięki czemu będziemy mogli skuteczniej z nimi walczyć. Typowe dla przeziębienia jest stopniowe pojawianie się dolegliwości. Tymczasem w przypadku grypy objawy pojawiają się gwałtownie i bardzo szybko zaostrzają. Najczęściej są to bóle głowy i stawów, wysoka gorączka, dreszcze. O ile w przypadku przeziębienia zawsze mamy do czynienia z nieżytem nosa, to w przypadku grypy katar nie jest decydującym objawem.

"Blisko połowa zakażonych wirusem grypy nie rozwija żadnych objawów choroby, co jest szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem epidemiologicznym dla wszystkich innych osób z otoczenia" - zwraca uwagę dr med. Marta Serwańska-Świętek z Przychodni MediSpace

Grypa to infekcja wirusowa, przenoszona drogą kropelkową. Możemy chronić się przed nią przede wszystkim unikając kontaktu z chorymi, pamiętając o zachowaniu higieny oraz dbając o wzmocnienie odporności. Jeśli jednak nas dopadnie, możemy poradzić sobie z nią za pomocą leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty, łagodzących objawy choroby. Zazwyczaj takie leczenie jest wystarczające, a choroba ustępuje samoistnie po 3-7 dniach. Kuracji musi towarzyszyć odpowiednio długi okres izolacji w domu. Dostępność leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych ma swoje zalety, ale także i wady. Z jednej bowiem strony możemy szybko zareagować na pojawiające się pierwsze objawy choroby, z drugiej jednak – jak wynika z praktyki – chętnie tłumimy oznaki infekcji i idziemy do pracy, nie pozwalając organizmowi na regenerację. Takie działanie jest niezwykle szkodliwe. Jak tłumaczy dr Marta Serwańska-Świętek:

"Przebieg grypy może być związany z wystąpieniem ciężkich powikłań pogrypowych a nawet zgonu. Z powodu grypy na świecie umiera co minutę jedna osoba. Do powikłań grypy zaliczamy: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, nerwów, zaostrzenie przewlekłych chorób serca, płuc, cukrzycy."

Jeśli grypa, mimo pozostawania w domu i podjęcia prób leczenia, nie chce ustąpić, lub też jeśli pojawiają się nowe nietypowe objawy – powinniśmy wybrać się do lekarza. Może on przypisać nam leki antywirusowe, działające bezpośrednio na przyczynę choroby – wirusa grypy. Środki przeciwwirusowe stosowane są w przypadku grypy o ciężkim przebiegu oraz u pacjentów należących do tak zwanej grupy podwyższonego ryzyka.

Sposobem na uniknięcie grypy jest szczepienie. Każdego roku skład szczepionki zmienia się na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.

"Wirusy grypy stale zmieniają swój skład antygenowy, czyli mutują. Ponad sto krajów prowadzi coroczne monitorowanie zachorowań na grypę, dzięki czemu można z bardzo dużym prawdopodobieństwem określić jak będą rozprzestrzeniać się wirusy grypy, i który z nich wywoła większość zachorowań. Na podstawie tej wiedzy WHO przygotowuje na aktualny sezon trójskładnikową szczepionkę ( dwa rodzaje grypy A i jeden grypy B) osobno dla półkuli północnej i południowej. Dopasowanie antygenów wirusowych w szczepionce do aktualnie krążących wirusów grypy z każdym rokiem jest coraz lepsze, a skuteczność szczepionek sięga zazwyczaj 90%". - wyjaśnia dr Marta Serwańska-Świętek.

Przeciwwskazaniem do szczepienia może być alergia na któryś ze składników szczepionki. Istotne jest podjęcie kroków w odpowiednim momencie, to jest jeszcze przed zachorowaniem. Ostre choroby, w których przebiegu pojawia się gorączka, wykluczają możliwość podania szczepionki. Szczepienie przeciwko grypie – oprócz korzyści dla pacjentów – ma także znaczenie z punktu widzenia epidemiologicznego. Jest to choroba zakaźna, a więc szczepienie pozwala zapanować nad ewentualnością pojawienia się epidemii.

Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda