mobile
REKLAMA

Zdrowe zamienniki słodyczy!

Cukierki, żelki, batony czy ciastka to produkty obowiązkowe niemal na wszystkich przyjęciach dla dzieci. Kolorowo i słodko – a to najmłodsi lubią najbardziej. Słodycze jako nagroda, jako polepszacz nastroju lub podwieczorek – towarzyszą nam prawie na każdym kroku. Niestety, odbija się to niekorzystnie na naszym zdrowiu.

Aleksandra Falkowska
Zdrowe zamienniki słodyczy!

Słodycze są jedną z głównych przyczyn otyłości i innych niebezpiecznych chorób. Szczególnie szkodliwe są dla najmłodszych – cukier szybko uzależnia, dlatego zadaniem rodziców jest kształcić zdrowe nawyki u dzieci jak najwcześniej. Cukier szybko obniża energię, mimo że zaraz po spożyciu słodkiego batonika mamy wrażenie wypełniającej nas energii, to po około 30 minutach przeżywamy jej spadek. Są też wysokokaloryczne, zawierają duże ilości cukrów prostych, a co za tym idzie – przekraczają nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Mają zły wpływ na cerę i przyczyniają się do próchnicy.

Co zamiast słodkich przekąsek i niezdrowych chipsów? Pytanie często zadają sobie rodzice, którym zależy na racjonalnym żywieniu dzieci. Po pierwsze – owoce i orzechy. To bardzo zdrowy zamiennik słodkości. Dobrym rozwiązaniem będzie też przygotowanie własnych wersji słodyczy, np. czekoladowy krem a’la Nutella można samodzielnie zrobić w domu – potrzebne nam w tym celu będą takie produkty jak: awokado, kakao, banany i daktyle.

Słodkie soczki, które podajemy naszym dzieciom lepiej zastąpić owocowymi koktajlami. Najmłodszym na pewno zasmakuje pyszczny koktajl z bananów, pomarańczy i mango z dodatkiem mleka kokosowego.

Chipsy można przygotować z suszonych owoców i warzyw – świetnie się do tego nada, np. banan czy jabłko.  Na podwieczorek zaserwujmy najmłodszym owocowy jogurt, który wykonamy samodzielnie w domu. Potrzebny nam do tego będzie jogurt naturalny i świeże owoce, których o tej porze roku jest mnóstwo – możemy wybrać truskawki, maliny czy borówki. Rada na koniec - dzieci będą chętniej spożywać zdrowe zamienniki, jeśli zaangażujemy je w ich przygotowanie.

Zachęcamy do ograniczenia słodyczy w diecie i wybrania zdrowszych zamienników – wpłynie to nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na nastrój i wygląd.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko