mobile

Zdrowie Warszawiaków: jest nieźle, ale mogłoby być lepiej

Pod koniec grudnia Ratusz opublikował raport na temat stanu zdrowia mieszkańców Warszawy. Obok walorów informacyjnych będzie on podstawą do opracowania miejskiej polityki zdrowotnej Przynosi on wiele ciekawych wniosków zarówno dla całego miasta jak i dla poszczególnych dzielnic.

TAGI
Zdrowie Warszawiaków: jest nieźle, ale mogłoby być lepiej

Jak pokazują najnowsze dane, średnia długość życia mieszkańców Warszawy w 2015 r. wynosiła w przypadku mężczyzn 76,1 lat zaś w przypadku kobiet 82,3 lat. To dość spory postęp, gdyż w 2012 r. było to odpowiednio o 1,2 i 0,8 roku krócej. Co więcej, mieszkańcy Warszawy żyją dłużej niż przeciętny mieszkaniec Polski a także mieszkańcy większości innych dużych miast. Wyjątek stanowi Kraków.

Jak z kolei przedstawia się sytuacja na Żoliborzu, Bielanach i w Śródmieściu? Nienajlepiej. Wszystkie dzielnice znajdują się w dolnej połowie stawki jeśli chodzi o długość życia zarówno kobiet i mężczyzn. Na Żoliborzu wskaźnik ten dla kobiety to 82,8 lat a dla mężczyzny 76,6. Na Bielanach kobiety żyją minimalnie krócej – 82,2 lat lecz mężczyźni już sporo mniej – 74,4 roku. Najgorzej wygląda sytuacja na Śródmieściu – odpowiednie wyniki to 81,5 roku i 73,9 roku.

To jednak nie koniec złych informacji. O ile w całej Warszawie długość życia rośnie, to na samych Bielanach spada. W przypadku kobiet tylko minimalnie jednak w przypadku mężczyzn o ponad rok. Pocieszeniem jest, że na Śródmieściu odnotowano wzrost w przypadku obu płci o niecałe 1,5 roku zaś Żoliborz jest już rekordzistą w skali całej stolicy jeśli chodzi o przyrost omawianego wskaźnika - długość życia kobiet wzrosłą o ponad 3 lata a mężczyzn aż o 4,5 roku!

Wśród pięciu podstawowych przyczyn umieralności jakimi są choroby układu krążenia, nowotwory, czynniki zewnętrzne, choroby układu oddechowego oraz trawiennego, na Żoliborzu odnotowano poprawę we wszystkich obszarach. Z kolei na Bielanach i Śródmieściu w każdym obszarze z wyjątkiem układu trawiennego odnotowano wzrost współczynnika śmiertelności.

Wieści, jakie niesie ze sobą raport w skali całej Warszawy są optymistyczne. W przypadku naszych dzielnic sytuacja jest już mniej jednoznaczna. Interesujące także, jak będzie się ona prezentować w kolejnych latach. Istnieje ryzyko odwrócenia pozytywnego trendu wobec coraz częściej pogarszającego się stanu powietrza w mieście.

Rafał Osiński

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda