mobile
REKLAMA

Zielone wsparcie do 100%

Warszawiacy mają szansę, aby otrzymać 100% dotacji na wymianę pieca przed sezonem grzewczym.

Informacja prasowa/pixabay.com
Zielone wsparcie do 100%

– Aby otrzymać pieniądze na wymianę tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych wystarczy złożyć wniosek do Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Nasi pracownicy chętnie pomagają w przygotowaniu wniosku – podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. - Dodatkowo likwidujemy ostatnią z barier. Chcemy by jak największa grupa mieszkańców mogła przyspieszyć decyzję o wymianie przestarzałej instalacji na ogrzewanie gazowe czy podłączenie do sieci ciepłowniczej. „Zielone wsparcie” może pokryć do 100% kosztów modernizacji kotłowni.

Dotychczas warszawiacy przy zmianie sposobu ogrzewania mogli korzystać z finansowego wsparcia i otrzymać do 20 000 złotych. Ekodotacje na wymianę instalacji grzewczej pokrywają nawet 75% wartości inwestycji.

Teraz pulę dofinansowania uzupełnia „Zielone wsparcie do 100%”. Jest to element pilotażowego programu osłonowego, który umożliwia uzyskanie środków do pokrycia „wkładu własnego dla osób, które uzyskały ze środków budżetu m.st. Warszawy dotację na realizację inwestycję polegającej na modernizacji kotłowni i likwidują piec na paliwo stałe”.

Wsparcie udzielane jest na podstawie kryteriów dochodowych. Jego wysokość zależna jest liczby osób w gospodarstwie domowym, a także ewentualnej niepełnosprawności domowników. Wysokość pomocy może wynieść od 50 do nawet 100% wkładu własnego w inwestycję. Wnioski o wsparcie należy składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Dodatkowo osoby, które dokonają zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny i likwidację kotła na paliwo stałe, mogąotrzymać „Zielone wsparcie”. Jest to zasiłek celowy, który umożliwia pokrycie różnicy zwiększonych kosztów ogrzewania. To nawet 100% rzeczywistej różnicy w rachunkach.

Edukacja mieszkańców

Dodatkowy nabór na wniosków poprzedzony został działaniami edukacyjnymi. Skierowane są one do mieszkańców posiadających stare paleniska węglowe i właścicieli nieruchomości niepodłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wiedzę o zagrożeniu smogiem oraz programie finansowanego wsparcia przekazują ekoedukatorzy. Ich zadaniem jest odwiedzenie ponad pięciu tysięcy domów jednorodzinnych, które według inwentaryzacji przygotowanej przez stolicę, nie są podłączone ani do sieci gazowej, ani cieplnej.

Ekoedukatorzy przypominają, zgodnie z jednym haseł kampanii #Oddychaj Warszawo: „To czym palisz ma znaczenie”. Działają na terenie pięciu dzielnic, m.in. Białołęki, Rembertowa, Targówka, Wawra i Wesołej. To właśnie tam warszawiacy są najbardziej narażeni na zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji. 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda