mobile
REKLAMA

Żoliborski bulwar im. Zbigniewa Religi

Urodził się w Miedniewicach, ale większość swojego życia spędził w Warszawie i to z nią był związany. Świadectwo dojrzałości uzyskał w Żoliborskiej „Jedynce”, aby później kontynuować swoją edukację w Warszawskiej Akademii Medycznej. 47 lat spędził w mieszkaniu w kamienicy przy al. 3 Maja.

Redakcja/Miasto Stołeczne Warszawa
TAGI
Żoliborski bulwar im. Zbigniewa Religi

Fragment bulwarów wiślanych od mostu Gdańskiego do plaży żoliborskiej decyzją Rady Miasta otrzymał imię wybitnego kardiochirurga. Władze Warszawy, Rady Miasta oraz żona profesora wczoraj uroczyście odsłonili tablicę z nadaną nazwą.

Wszyscy znamy dokonania Zbigniewa Religi, jego charyzmatyczną postawę, jego walkę o każdego pacjenta. Część z nas doskonale pamięta lata 1985 i 1987 i wiadomości o sukcesach i dramatach kardiochirurgów pod kierownictwem dr. Religi z zabrzańskiej kliniki – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Teraz, w tym miejscu, nazywając imieniem Profesora Religi bulwar - dziękujemy i składamy mu hołd, zapisując w pamięci wspaniałą, nietuzinkową postać genialnego kardiochirurga – społecznika, pioniera, który przecierał szlak polskim transplantologom w trudnych, siermiężnych czasach PRL i później w początkach transformacji – dodała.

To miejsce pięknie wiąże się z pasją pozazawodową profesora Religi oraz jego miejscem zamieszkania w Warszawie. Pan Profesor zawsze lubił spacerować nad Wisłą, a dzisiaj mógłby kierować swe kroki właśnie tutaj. Marzy mi się, by w niedługiej przyszłości na tym odcinku bulwaru stanęła ławeczka, być może wraz z rzeźbą przedstawiającą postać pana profesora łowiącego ryby nad Wisłą – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Podziękowania za decyzję o nadaniu imienia Z.Religi temu fragmentowi bulwarów złożyła żona profesora Anna Religa oraz jego uczeń prof. Marian Zembala.

fot. M. Łań

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko