mobile

Żołnierze Wyklęci

1 marca to dzień, w którym cała Polska obchodzi bardzo ważne święto – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na terenie Naszej Dzielnicy znajdują się dwa miejsca związane z Żołnierzami Niezłomnymi. To tutaj mieścił się Główny Zarząd Informacji – siedziba służb kontrwywiadowczych, które brały czynny udział w infiltrowaniu partyzantów związanych z ruchem niepodległościowym. Kolejnym ważnym miejscem dla tej tragicznej historii jest były gmach Wojskowego Sądu Rejonowego, gdzie w trakcie najgorszych czasów stalinizmu skazywano na śmierć polskich żołnierzy w tym Rotmistrza Witolda Pileckiego. To właśnie pod tablicami, przy tych budynkach władze Dzielnicy Ochota złożyły kwiaty oraz znicze.

Informacja prasowa
Żołnierze Wyklęci

Czas II Wojny Światowej był jednym z najgorszych dla Polski. Podczas tej brutalnej wojny została przelana krew wszystkich narodów zamieszkujących ówczesną Polskę. Szacuje się, że nasz kraj stracił 6 mln obywateli, a dwie trzecie musiały zmieniać swoje miejsce pobytu, ukrywać się bądź uciekać. Niestety 1945 r. nie dla wszystkich oznaczał koniec wojny. Upragnione wyzwolenie spod jarzma Hitlerowskich Niemiec okazało się nową okupacją. Po kilkudziesięciu miesiącach niemieckiego terroru żołnierze Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych nie mogli liczyć na normalne życie ani tym bardziej na pomoc państwa. Zamiast tego otrzymali wieloletnie procesy, tortury, a wielu z nich śmierć strzałem w głowę w piwnicach aresztów. Nic więc dziwnego, że w obawie przed takimi zbrodniami rosyjskich okupantów wspieranych przez polskich komunistów wielu musiało skryć się w lasach i kontynuować walkę o niepodległość Polski.

O Wyklętych można wspominać dopiero od czasów upadku komunizmu w Polsce. Wcześniej ten temat nie istniał ani na lekcjach historii, ani nie pojawiał się w debacie publicznej. Był niewygodny dla Związku Radzieckiego, a przez to dla ówczesnych władz kraju. Nic więc dziwnego, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, historycy zaczęli zajmować się tematem. Jednym z nich jest Stanisław Płużański, który napisał obszerną monografię na temat życia codziennego partyzantów. Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych to książka poświęcona w pełni dramatowi ludzi, którzy mimo końca wojny nie mogli zaznać spokoju. To właśnie Stanisław Płużański był gościem w Zespole Szkół im. Inż. Stanisława Wysockiego dawnej „Kolejówce”, gdzie opowiadał o temacie swojej pracy, odpowiadał na pytania uczniów oraz objaśniał kulisy powstawania książki. Po wystąpieniu Pana Płużańskiego został wyemitowany film pt. Więzy Krwi w reżyserii Dariusza Walusiaka, a uzupełnieniem spotkania było wystąpienie Zastępcy Burmistrza Grzegorza Wysockiego, który mówił o analogiach tamtych wydarzeń z sytuacją na Ukrainie. Ponadto Urząd Dzielnicy Ochota był reprezentowany przez Panią Burmistrz Dorotę Stegienkę oraz Zastępcę Burmistrza Sławomira Umińskiego.

W uznaniu dla zasług i poświęcenia Żołnierzy Wyklętych na terenie Ochoty powstały dwa miejsca pamięci – tablice, które przypominają nam o miejscach, gdzie jeszcze długo po wojnie Polscy patrioci byli rozpracowywani przez służby kontrwywiadu, a następnie skazywani na śmierć niczym najgorsi przestępcy. Pod tymi tablicami kwiaty złożył Zarząd Dzielnicy Ochota. Następnie Zastępca Burmistrza Grzegorz Wysocki objaśniał historię miejsc, gdzie uczniowie ochockich szkół składali kwiaty. Jako Przedstawiciel Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wieniec złożył Przewodniczący Rady Dzielnicy Ochota Krzysztof Wojciechowski. Cześć i chwała bohaterom.

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda