mobile

Żonkil na warszawskich ulicach

Na ulicach Warszawy pojawiły się żółte kwiaty pamięci. To żonkile - symbol zrywu w warszawskim getcie 19 kwietnia 1943 roku.

Mateusz Gawliński
Żonkil na warszawskich ulicach

Justyna i Martyna, gimnazjalistki, rozdaja żonkile przy Dworcu Wileńskim. Zapytane dlaczego zostały dzisiaj wolontariuszkami, odpowiadają: Poległym należy się hołd i pamięć, bo brali udział w czymś wielkim. Nie mają wątpliwości co do sensu akcji. Jeśli ktoś dzięki nam poczyta w Internecie o powstaniu, dowie się czegoś nowego, to warto to robić – komentują.

Powstańcom chodziło o zemstę i obronę ludzkiej godności, by przed śmiercią zadać jak największe straty Niemcom – mówi dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Dariusz Stola. Powstanie z 1943 roku było pierwszym miejskim wystąpieniem przeciwko okupantowi w Europie.

Powstanie miało charakter symboliczny, z nikłymi szansami powodzenia. W nierównej walce z oddziałami SS, Wehrmachtu i jednostkami Policji Bezpieczeństwa stanął żydowski ruch oporu w postaci Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy w ramach odpowiedzi na wystąpienie dopuścili się spalenia getta. Jednym z ocalałych był Marek Edelman, któremu zawdzięczamy tradycję żółtych kwiatów pamięci – żonkili.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko