mobile
REKLAMA

Co się dzieje z autostradą A2 na wschód od Warszawy?

Drogowcy pokazali nowe zdjęcia z budowy A2 na wschód od Warszawy. Teoretycznie autostrada powinna być gotowa w sierpniu. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania i obraz obecnych prac wydaje się to niemożliwe.

Informacja prasowa
Co się dzieje z autostradą A2 na wschód od Warszawy?

Na wschód od Warszawy budowane są trzy odcinki autostrady A2. Dwa z nich, według kontraktu, powinny być gotowe wczesną jesienią tego roku. GDDKiA pokazała zdjęcia, na których widać trwające prace ziemne oraz budowę obiektów inżynieryjnych. Wydaje się, że w ciągu nieco ponad pół roku nie ma szans na ukończenie nowej drogi. Według danych inwestycji pierwszy ze wspomnianych odcinków (Kałuszyn - Groszki) jest zaawansowany jedynie w 27 proc., a drugi (Gręzów-Siedlce) - w 43,8 proc. Kiedy droga zostanie ukończona?

Obecnie terminy umowne nie uległy zmianie, ale w procedowaniu są roszczenia wykonawców. Oczekują oni wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych (np. z powodu długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID). Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót - mówi nam Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

Obecnie autostrada A2 urywa się w miejscowości Kałuszyn, na końcu obwodnicy Mińska Mazowieckiego. GDDKiA zleciła budowę trzech lokalnych odcinków:

  • Kałuszyn - Groszki (12,06 km) - budowany za 500 mln zł przez Intercor;
  • Groszki - Gręzów (12,89 km km) - za 530,8 mln zł - Stecol;
  • Gręzów - Siedlce Zachód (12,49 km) - za 559 mln zł - Polaqua.

Dwa wspomniane wyżej odcinki miały być gotowe w sierpniu. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa z fragmentem Groszki-Gręzów. W tym przypadku problemem był długi czas oczekiwania: najpierw na podpisanie umowy, a potem na decyzję ZRID, która pozwala na rozpoczęcie prac w terenie. Wojewoda wydał wspomniany dokument dopiero w grudniu 2022 roku, co oznacza, że budowa tej drogi właściwie dopiero się rozpoczyna. Mimo, że w kontakcie zapisano, że Stecol zbuduje ten odcinek A2 do połowy 2024 roku, to ten termin też wydaje się mało realny.

fot.GDDKiA

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda