mobile
REKLAMA

Co z remontem Sali Kongresowej? Radni dołożyli 100 mln zł

Kolejny odcinek serialu pod tytułem: "Co dalej z Salą Kongresową?". Obiekt jest zamknięty od 2016 roku, a wkrótce obchodzić będziemy dziesiąte urodziny rozpoczęcia felernego remontu. Wtedy "Kongresówka" miała przejść metamorfozę za 40 milionów złotych. Teraz miasto daje prawie dziesięć razy więcej pieniędzy i wciąż nie wiadomo czy to wystarczy.

Informacja prasowa
Co z remontem Sali Kongresowej? Radni dołożyli 100 mln zł

Opowieść o tym miejscu brzmi trochę nierealnie. W przyszłym roku obchodzić będziemy dziesiąte urodziny... rozpoczęcia remontu Sali Kongresowej. Niegdyś najważniejsza sala w Warszawie, teraz obiekt drwin. Na temat opóźnień powiedziano już wszystko. Remont Sali Kongresowej jest i pechowy, i nieudolny. Czy wreszcie uda się skończyć wstydliwą inwestycję?

"Kongresówkę" otwarto w 1955 roku. Zasłużony remont rozpoczął się w 2014 roku. Wtedy obiekt zamknięto, a do środka weszli robotnicy. Ale wcześniej przez cztery lata zbierano dokumentację - wszystko na marne. Od 2016 roku w Sali Kongresowej nie dzieje się nic poza dosypywaniem pieniędzy do ciągnącego się remontu.

Na początku remont Sali Kongresowej miał kosztować 40 mln zł. Gdy robotnicy zdarli posadzkę i odkryli, jaki jest faktyczny stan tego miejsca, koszt poszybował do 120 mln zł. Kwota rosła rok po roku. W 2022 było to już 275 mln zł (plus 36 mln zł wydane do tej pory), ale znów okazało się za mało. Nie było chętnych, żeby wyremontować Salę Kongresową za takie pieniądze. Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Warszawy znowu dosypano do budżetu kolejne 100 mln zł. Teraz spółka miejska PKiN będzie szukać chętnego do remontu za maksymalnie 375 mln zł. W ubiegłorocznym przetargu najniższa oferta wynosiła 368 mln zł, a najdroższa 490 mln zł.

Wybrany wykonawca od dnia podpisania umowy będzie miał 36 miesięcy na wyremontowanie „Kongresówki”. Oznacza to, że jeśli PKiN wybierze chętnego w tym roku, do Sali Kongresowej wejdziemy najwcześniej pod koniec 2026 roku. O ile znajdzie się chętny.

fot.Maciej Łuczniewski/naszemiasto.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda