mobile
REKLAMA

79. rocznica Powstania Warszawskiego - uroczystości główne

Dzisiaj, 1 sierpnia, Warszawa będzie obchodzić 79. rocznicę Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń z okresu II wojny światowej. To ważne święto upamiętniające działania i poświęcenie tysięcy polskich powstańców, walczących o niepodległość kraju i wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. W Warszawie odbędzie się wiele uroczystości upamiętniających bohaterów

Aleksandra Żochowska
79. rocznica Powstania Warszawskiego - uroczystości główne

Pierwsze ceremonie związane z 79. rocznicą Powstania Warszawskiego zaczęły się już odbywać w poprzednich dniach. Dzisiaj, 1 sierpnia, odbędą się główne uroczystości.

O godzinie 9:00 odbędzie się uroczystość przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK).

O godzinie 9:30 odbędzie się składanie kwiatów w trzech lokalizacjach: pod pomnikiem Stanisława Jankowskiego „Agatona” u zbiegu ulic Karowej i Browarnej, pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich oraz pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla” w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

O godzinie 10.00 zaplanowano podniesienie na maszt flagi państwowej, rozpalenie „Ognia pamięci” i włączenie iluminacji pomnika  Mokotów Walczący 1944 na 63 dni w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

Po zakończonych ceremoniach przemarszujemy z parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera ul. Puławską do ul. Dworkowej.

Na końcu trasy Marszu Mokotowa, na ulicy Dworkowej, zostaną złozone kwiaty pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa.

O godzinie 13.15 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” zbieg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich.

Na godzinę 14.00 zaplanowno uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na zbiegu ulic Wiejskiej i J. Matejki.

Od 16.00 do 17.15 na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr. 1) odbędzie się złożenie kwiatów.

W godzinach 16.30 - 18.30 zostaną złożone kwiaty: pod pomnikiem Matki, przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi oraz przy kamieniu poświęconym Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy Wywiezionym i Zamordowanym w Obozach Koncentracyjnych przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Uczczenie Godziny "W" zaplanowano jako oddanie hołdu Powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Niestety wstęp tylko i wyłącznie z zaproszeniem.

O godzinie 18.30 odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50. tysięcy mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska oraz modlitwa międzyreligijna przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Na te wydarzenia wstęp z zaproszeniem.

O 20.30, jak co roku, odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” na placu marsz. J. Piłsudskiego.

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda