mobile
REKLAMA

Budżet obywatelski 2023 – głosujmy na Warszawski Transport Publiczny

Zielone” wiaty przystankowe, bajkowe przystanki w drodze do Centrum Zdrowia Dziecka, a może bezpłatne roczne bilety na komunikację miejską? W środę, 15 czerwca rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego 2023. Trzynaście z nich dotyczy transportu publicznego. Zachęcamy do głosowania!

Informacja prasowa
Budżet obywatelski 2023 – głosujmy na Warszawski Transport Publiczny

ożna już głosować na projekty budżetu obywatelskiego 2023. Do wyboru jest m.in. 13 inicjatyw komunikacyjnych – cztery ogólnomiejskie i dziewięć dzielnicowych. Za realizację zwycięskich będzie odpowiedzialny Zarząd Transportu Miejskiego.

Dla całej Warszawy 

Wśród projektów ogólnomiejskich można wybierać spośród:

Bilet całoroczny niewidoczny

 • Zorganizowanie konkursu zachęcającego do korzystania z Warszawskiego Transportu Publicznego. Nagrodami będzie 6 tys. biletów całorocznych ważnych w 1. i 2. strefie biletowej. Będą mogły wziąć w nim udział osoby płacące podatki w Warszawie.
 • Wartość projektu – 6 mln zł.

Stacje menstruacyjne – „Różowe skrzynki” w miejskich toaletach publicznych

 • Zakup i montaż w wybranych miejskich toaletach publicznych oraz stałe uzupełnianie artykułów higienicznych niezbędnych kobietom i dziewczętom podczas miesiączki. Autorzy projektu mają na uwadze przede wszystkim osoby, które nie mogą kupić artykułów z powodów trudnej sytuacji finansowej.
 • Wartość projektu – 11 920 zł.

Umilmy dzieciom podróż do Centrum Zdrowia Dziecka – BO warto!

 • Udekorowanie wybranych przystanków na trasie linii 525 z myślą o dzieciach dojeżdżających do szpitala pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego. Na 12 wiatach zostaną umieszczone duże, kolorowe plakaty z bajkowymi motywami.
 • Wartość projektu – 10,5 tys. zł.

Zielone i bezpieczne dla ptaków wiaty przystankowe w Warszawie

 • Zakup i montaż 35 wiat przystankowych na: Białołęce, Mokotowie, Woli i Żoliborzu oraz we Włochach. Zostaną one wyposażone w podświetlane (zasilane energią z paneli fotowoltaicznych) gabloty z rozkładami jazdy, zielone dachy oraz oznakowania zabezpieczające ptaki przed kolizjami ze szklanymi ścianami zadaszeń.
 • Wartość projektu – 3 715 000 zł

Dla dzielnic

Mieszkańcy Bemowa, Białołęki, Rembertowa, Targówka, Ursynowa i Wawra przygotowali projekty lokalne:

Bemowo

By nie moknąć na przystankach – wiaty autobusowe

 • Zakup i ustawienie wiat na czterech przystankach: Os. Leśne 01 i 02 oraz Fort Bema 01 i 02. Zadaszenia zostaną wyposażone w podświetlane (zasilane energią z paneli fotowoltaicznych) gabloty z rozkładami jazdy, zielone dachy oraz oznakowania zabezpieczające ptaki przed kolizjami ze szklanymi ścianami.
 • Wartość projektu – 400 tys. zł.

Zadaszona wiata przystankowa Fort Blizne 04 oraz zielony dach na przystanku Fort Blizne 03

 • Zakup i ustawienie wiaty na przystanku Fort Blizne 04 oraz wyłożenie zieleni na dachu wiaty Fort Blizne 03.
 • Wartość projektu – 120 tys. zł.

Białołęka

Modernizacja oświetlenia i montaż wiat autobusowych przy placówkach oświatowych na Białołęce

 • Zakup i montaż wiat na przystankach: Laurowa 03 (w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 118 przy ul. Lucerny), Juranda ze Spychowa-Szkoła 04 (przy Szkole Podstawowej nr 231), Zaułek-Szkoła 02 (w okolicach Szkoły Podstawowej nr 112). Zadaszenie na przystanku Zaułek-Szkoła zostanie wyposażone w podświetlane (zasilane energią z paneli fotowoltaicznych) gabloty z rozkładami jazdy. Wszystkie wiaty zostaną oznakowane w sposób zabezpieczające ptaki przed kolizjami ze szklanymi ścianami.
 • Wartość części projektu koordynowanej przez ZTM – 391 510 zł.

Pętle autobusowe na Białołęce w kwiatach

 • Zagospodarowanie terenu i „zazielenienie” wybranych pętli autobusowych i przystanków. Na pętli Augustów planowane jest ustawienie wiaty przystankowej, a na pętli Brzeziny zasadzenie krzewów. W sąsiedztwie przystanku Tarchomin 07 zostanie uporządkowany teren oraz pojawią się nowe rośliny. Plany dotyczące przystanku Chlubna 01 skupiają się na remoncie peronu i ustawieniu wiaty z podświetlanymi rozkładami jazdy.
 • Wartość projektu – 310 562 zł.

Targówek

Zielone przystanki autobusowe na Targówku

 • Wyłożenie na dachach 26 wiat rozchodnika.
 • Wartość projektu – 520 tys. zł.

Rembertów

Zielone przystanki autobusowe w Rembertowie

 • Zakup i montaż nowych wiat wraz z wyłożeniem na ich dachach rozchodnika na przystankach: Rembertów-Ratusz 01 i Rembertów-Akademia 01.
 • Wartość projektu – 200 tys. zł.

Ursynów

Fit schody do metra

 • Umieszczenie na schodach pięciu ursynowskich stacji metra naklejek z przekazem promującym aktywność fizyczną. Pasażerowie podziemnej kolei będą zachęcani do wspinania się po schodach informacją o liczbie spalanych kalorii podczas tej aktywności.
 • Wartość projektu – 73,8 tys. zł.

Łąki na przystankach

 • Wyłożenie rozchodnika na ośmiu wiatach przystankowych przy stacjach metra Natolin i Imielin – Metro Natolin 01, 02, 03 i 04, Metro Imielin 01 i 02 oraz Polinezyjska 03 i Lanciego 01.
 • Wartość projektu – 200 tys. zł.

Wawer

Wiaty przystankowe na ul. Kościuszkowców na Marysinie Wawerskim

 • Zakup i montaż wiat na trzech przystankach – Cm. Ofiar Wojny 01, Rolnicza 01 i Skrzyneckiego 02.
 • Wartość projektu – 300 tys. zł.

Jak głosować

Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. Głosować mogą także obcokrajowcy, konieczne jest jednak posiadanie nr PESEL.

Poza projektami lokalnymi w dzielnicach, można głosować na projekty ogólnomiejskie, które swoim zakresem obejmują kilka dzielnic lub całą Warszawę. Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Głosować można za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy.

Głosowanie na projekty zgłoszone ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego potrwa do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 13 lipca.

Warszawa przeznaczy na ich realizację w 2023 r. ponad 100 mln zł.

O budżecie obywatelskim

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego głosowało niemal 100 tys. mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Głosowanie ruszyło w środę o północy, a przez pierwsze 14 godzin głosy oddało już ponad 4 tys. osób.

– Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują, na co idą pieniądze z budżetu stolicy. Do wydania jest duża kwota, bo ponad 100 mln zł. Za te pieniądze możemy zrealizować naprawdę wiele ciekawych i potrzebnych rzeczy. Dlatego zwracam się do każdego warszawiaka i każdej warszawianki: zagłosujcie, bo macie realny wpływ na to, jak zmieni się Wasza okolica – apelowała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Warto się zaangażować i zdecydować, bo razem możemy zmienić Warszawę.

– Mieszkańcy zgłaszają propozycje i je wybierają, a później my jako miasto je realizujemy. Projekty są naprawdę różnorodne: od małej architektury tj. ławek, koszy, stojaków rowerowych, przez większe inwestycje np. remonty chodników, skwerów, boisk czy budowy dróg rowerowych, aż po tzw. projekty miękkie – warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne – wyliczała dyr. Zdrodowska. – Tegoroczną nowością jest dużo większa liczba projektów ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.

– Przez dziewięć lat działania budżetu obywatelskiego w Warszawie wydaliśmy na pomysły mieszkańców już pół miliarda złotych. Miasto zrealizowało za te pieniądze 4 tys. pomysłów – dodał radny m.st. Warszawy Mariusz Budziszewski.

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 1943 propozycje. Wszystkie projekty podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w dokumencie opisującym zasady budżetu obywatelskiego w Warszawie. Pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej – pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt realizacji danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.

Do głosowania urzędnicy dopuścili 1327 pomysłów: 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl.

Zachęcamy do głosowania!

fot.archwum Informator Stolicy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda