Cenny triumf Zielonych Kanonierów w FIBA Europe Cup!

W zaległym meczu III kolejki europejskich pucharów FIBA Europe Cup koszykarze Legii Warszawa pokonali na wyjeździe niemiecki medi Bayreuth, 95:88. To zwycięstwo znacznie przybliża Zielonych Kanonierów do awansu do ćwierćfinału rozgrywek. Ten cenny triumf warszawianie odnieśli po trzytygodniowej przerwie od gry spowodowanej przypadkami zachorowań na koronawirusa, jakie zdarzyły się w stołecznym zespole. Po zaledwie kilku treningach w pełnym składzie Legia pokonała faworyzowanego rywala.

Informacja prasowa

W spotkaniu tym legioniści wystąpili bez narzekającego na drobny uraz Grzegorza Kulki oraz Roberta Johnsona – nowego zawodnika Legii, który dopiero w niedzielny wieczór dotarł do Warszawy.

Już po czterech minutach gry gospodarze zdołali „uciec” rywalom na dziewięć punktów prowadząc 16:7. Legionistom nie sprzyjała skuteczność, dodatkowo warszawianie szukali płynności w grze, którą stracili przez długą przerwę bez wspólnych treningów. Niemcy doskonale wykorzystywali każdy błąd legionistów dzięki czemu mieli już 12 punktów więcej od rywali w końcówce premierowej odsłony starcia. Straty stołeczna ekipa zmniejszała w końcówce pierwszej kwarty - dzięki celnym rzutom wolnym i udanej akcji Adama Kempa różnica stopniała do sześciu „oczek”, ale wynik tej części gry ustalił Patrick Bruhnke - medi Bayreuth prowadził 27:18.

Kolejne minuty upływały pod dyktando gospodarzy zdobywających punkty po szybkich atakach. Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego starali się rozbijać obronę przeciwników, ale Niemcy byli bardzo zdyscyplinowanym zespołem. Wynik wciąż oscylował wokół 9-10 punktów przewagi Bayreuth. W końcu zza łuku trafił Raymond Cowels, a kilkanaście sekund później tego samego dokonał Muhamamd-Ali Abdur-Rahkman co pozwoliło Legii zbliżenie się do rywala na dystans zaledwie trzech punktów. Trener Mauricio Parra poprosił o przerwę na żądanie, ale ta nie pomogła, bowiem Legia poszła za ciosem i dziękii celnej „trójce” Łukasza Koszarka oraz akcji 2+1 Jure Skificia wyszła na prowadzenie 47:44. Takim rezultatem zakończyła się pierwsza połowa meczu w Oberfrankenhalle.

Gospodarze pragnęli szybko wrócić do dobrej gry, jaką p[prezentowali na początku tego spotkania, ale Zieloni Kanonierzy nie zamierzali oddawać prowadzenia. Ponownie z dystansu przymierzył Raymond Cowels, w ślady kolegi z zespołu poszedł Abdur-Rahkman. Miejscowi wciąż jednak odpowiadali udanymi wejściami pod kosz – po kolejnym takim zagraniu Martynasa Sajusa Bayreuth odzyskało prowadzenie. Nie trwało to jednak długo, bowiem odpowiedział Dariusz Wyka. Rozpoczęła się walka punkt za punkt, prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. W bardzo dobrej dyspozycji był Muhammad-Ali Abdur-Rahkman, który po raz siódmy w tym meczu trafił z trzy punkty dzięki czemu Legia powadziła po 30 minutach gry 75:73.

Celny rzut zza łuku Łukasza Koszarka, przechwyt i wsad Abdura-Rahkmana były powodami przerwy na żądanie trenera Bayreuth niedługo po rozpoczęciu czwartej kwarty. Legioniści prowadzili 80:73 co było ich najwyższą dotychczasową przewagą w tym spotkaniu. Na tym jednak Zieloni Kanonierzy nie poprzestali – trafiali Łukasz Koszarek, Jure Skifić i warszawianie mieli już 11 punktów przewagi. Pomimo starań medi Bayreuth, Legia już nie oddała bardzo cennego zwycięstwa, które przybliża zespół do awansu do ćwierćfinału europejskich pucharów FIBA Europe Cup. Stołeczna ekipa wygrała 95:88, a aż 31 punktów w tym starciu zdobył Muhammad-Ali Abdur-Rahkman.

Po słabym początku potrafiliśmy się podnieść, widać było, że ta trzytygodniowa przerwa dała nam się we znaki, nie mogliśmy złapać dobrego rytmu. Cieszy bardzo fakt, że to nas nie podłamało, szukaliśmy swoich szans. Kolejne kwarty były już zdecydowanie lepsze. Cieszymy się z triumfu odniesionego na ciężkim terenie, z wymagającym przeciwnikiem. To na pewno bardzo budujące” – powiedział po meczu trener Wojciech Kamiński.

To był dla nas pierwszy mecz od 21 dni, początek wyglądał źle, wyglądaliśmy ospale, ale na szczęście mecz trwa 40 minut i z biegiem czasu zaczęliśmy się dużo lepiej dzielić piłką i lepiej spisywaliśmy się w obronie. Wywozimy z Niemiec bardzo ważne zwycięstwo, zaczynamy teraz serię kilku spotkań, które rozegramy w kilka dni – na pewno to zwycięstwo na początek jest dla nas bardzo istotne” – ocenił Łukasz Koszarek, kapitan Legii.

Teraz przed legionistami sześć domowych meczów – pierwszy z nich już w czwartek, 27 stycznia o godz. 18:00. Wówczas, w hali OSiR Bemowo warszawianie podejmą GTK Gliwice w ramach XVIII kolejki Energa Basket Ligi.

medi Bayreuth – Legia Warszawa 88:95 (27:18, 17:29, 29:28, 15:20)

medi Bayreuth: Terry Allen 22, Marcus Thornton 14, Janari Joesaar 13, Cameron Wells 13, Martynas Sajus 12, Patrick Bruhnke 5, Moritz Sanders 3, Pujan Jalalpoor 3, Sacar Anim 3, Kevin Wohlrath 0.

Trener: Mauricio Parra, as. Tim Ness

Legia: Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 31, Łukasz Koszarek 15, Jure Skifć 15, Dariusz Wyka 11, Raymond Cowels 11, Strahinja Jovanović 8, Adam Kemp 4, Grzegorz Kamiński 0, Benjamin Didier-Urbaniak 0.

Trener: Wojciech Kamiński, as. Marek Zapałowski, Maciej Jamrozik