mobile

Co słychać na budowie wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej

- Budowa północnego, czyli pierwszego z dwóch nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie wchodzi w kolejny etap. Obecnie trwa tu betonowanie płyty, na której znajdzie się m.in. jezdnia. Ten wiadukt będzie gotowy już latem. Jego „bliźniak” – w przyszłym roku - poinformował stołeczny ratusz

oprac. NKK
Co słychać na budowie wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej

Po rozebraniu północnego wiaduktu nad ul. Bajońską i Paryską w lipcu ub.r., rozpoczęła się budowa całkowicie nowego obiektu. Dotychczas wykonano pale, następnie ławy fundamentowe, podpory oraz przyczółki. Na nowych podporach powstaje płyta wiaduktu, na której w przyszłości pojawi się jezdnia, a wzdłuż niej ekrany akustyczne. Obecnie trwa zbrojenie i betonowanie płyty. Stalowe pręty zbrojeniowe zalewane są mieszanką betonową przywożoną na plac budowy betonomieszarkami – popularnie zwanymi „gruszkami”.

Betonowy dywanik

Rozkładanie na wiadukcie nowego betonu odbywa się odcinkami – pierwszy wykonano dwa tygodnie temu, a prace przy kolejnym odbywały się w środę 14 lutego. W tym celu dostarczono około 280 m sześć. betonu. Przywieziony został on aż 35 betonomieszarkami.

Na wykonanie 37 metrów bieżących wiaduktu wykorzystano dotychczas 555 m sześć. betonu. W sumie na całą płytę o długości 210 m potrzeba będzie 1650 m sześć. betonu oraz 540 ton stali. Betonowanie całej płyty wiaduktu powinno zakończyć się w kwietniu.

Równocześnie prowadzone są prace przy ekranach akustycznych, które pojawią się wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Ekrany, w większości przezroczyste, będą chronić okoliczne tereny przed hałasem drogowym. W tym rejonie położona zostanie tzw. „cicha nawierzchnia”.

Więcej zieleni, lepsze oświetlenie

Nowe oświetlenie drogowe na wiadukcie i zmiany w oznakowaniu sprawią, że droga stanie się bezpieczniejsza. Będzie też więcej zieleni. Wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych posadzonych zostanie ponad 70 nowych drzew, które wraz z drzewami już rosnącymi utworzą obustronne szpalery. Pojawi się także blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.

Przebudowywane są również sieci: gazowa, wodociągowa, energetyczna i telekomunikacyjna oraz kanalizacja deszczowa. Prace te są już mocno zaawansowane.

Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2025.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda