mobile

Dieta pudełkowa – jakie są wady i zalety?

Zamknięte siłownie, baseny, centra fitness – efekty lockdownu widać nawet wchodząc na wagę. Zamiast smukłej sylwetki, w lustrze widzimy fałdki tłuszczu, cellulit na udach oraz tłuszcz na brzuchu. Jeśli nie możemy się zmotywować do przyrządzania zdrowych posiłków, jest kilka firm w Warszawie, które mogą nam pomóc w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Nicole Rimpler
Dieta pudełkowa – jakie są wady i zalety?

Czym jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa, inaczej nazywana cateringiem dietetycznym, to ułożona przez dietetyka indywidualna dieta z dostawą do domu lub inny adres (np. do pracy). Zazwyczaj posiłki dostarczane są pod drzwi między północą a 5 rano. Najczęściej obejmuje ona 5 dań dziennie, które powinno się spożywać co trzy godziny. Można też wybrać opcję 4 posiłków np. bez śniadania lub kolacji. Nazwa wywodzi się od tego, iż każde z dań jest zapakowane w osobne pudełko - zazwyczaj plastikowe bądź styropianowe. Celem takiej diety jest utrata zbędnych kilogramów, zdrowe odżywianie adekwatne do stylu naszego życia, budowa masy mięśniowej oraz oszczędność czasu.

 

 

Zalety:

  • Wygoda – większość firm cateringowych oferuje możliwość zamówienia wybranej diety pudełkowej online. Mamy do wyboru posiłku w oparciu o limit kalorii lub indywidualnych preferencji np. zestawy wegetariańskie, bezglutenowe, bez laktozy oraz wybór poszczególnych dań, a to wszystko na stronie internetowej danej firmy, bez wychodzenia z domu.

  • Oszczędność czasu – to dominująca zaleta. Nie tracimy czasu na przygotowanie posiłku samodzielnie w domu, wyliczaniu kalorii oraz nie stoimy w kolejce, robiąc zakupy potrzebne na obiad.

  • Brak umiejętności – dieta pudełkowa to idealne rozwiązanie dla osób, które nie czują się najlepiej w roli szefa kuchni. Nie musimy znać każdego fit przepisu – dostajemy gotowe dania na cały dzień ,,pod drzwi”.

  • Regularność posiłków – dla wielu osób, planujących przejść na dietę, problemem jest przygotowanie oraz spożywanie posiłków o określonych porach dnia. Dzięki diecie pudełkowej, mamy możliwość jedzenia co 3 godziny (nie podjadając!) oraz nie musimy liczyć kalorii.

  • Jakość posiłków – z założenia dietetyczny catering powinien być zdrowym oraz dobrym jakościowo rozwiązaniem, lecz nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. Co raz więcej firm cateringowych oferuje zamówienie próbnego, jedno lub kilkudniowego pakietu, dzięki któremu możemy ocenić jakość posiłków.

  • Anonimowość - wiele osób, które zamierzają zmienić swoje nawyki żywieniowe, boryka się z problemem nadwagi lub schorzeniami, które wymagają stosowania specjalistycznych diet. Zamówienie gotowych posiłków z dostawą do domu lub do miejsca pracy pozwala im zachować anonimowość, gdyż każda firma jest zobowiązana do ochrony danych osobowych swoich klientów.

 

 

Wady:

  • Cena – głównym czynnikiem, który zniechęca niektórych klientów, to cena za rozwiązanie jakim jest catering dietetyczny. Ceny za pełen, całodzienny pakiet z dostawą do domu zazwyczaj zaczynają się od około 40 zł w zależności od miasta oraz od charakteru diety. Kosz miesięcznego pakietu może osiągnąć ok. 1000 zł. Dla wielu osób jest to spora różnica w porównaniu do przygotowania posiłku w warunkach domowych, lecz odpada nam koszt zakupów spożywczych, dojazdu do sklepu, opłaty za prąd, wodę czy gaz.

  • Brak pełnej indywidualizacji – posiłki dietetyczne są dostarczane w formie cateringu są dostosowane do naszych wymagać np. pod względem ilości kalorii czy typu diety. Jednak większość firm nie oferuje możliwości całkowitego spersonalizowania diety pod nasze indywidualne preferencje żywieniowe. Można wykluczyć niektóre produkty, lecz wiąże się to ze wzrostem ceny za catering dietetyczny.

  • Konieczność odgrzewania potraw – posiłki, które przeznaczone są na obiad lub kolację zazwyczaj muszą być odgrzewane np. w mikrofalówce. Może to wpłynąć niekorzystnie na ich walory smakowe.

  • Względy ekologiczne – dieta pudełkowa zazwyczaj jest dostarczana w styropianowych lub plastikowych pudełkach o jednorazowym charakterze.

 

Dieta pudełkowa ma swoje zalety i wady. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jest to dobre rozwiązanie, jednak dzięki samodyscyplinie można dzięki niej uzyskać widoczne efekty.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda