mobile
REKLAMA

Dodatkowa emerytura dla 100-latka

Świadczenie honorowe dla seniorów, którzy ukończyli sto lat od 1 marca 2022 roku wynosi 4 944,79 zł brutto. Na Mazowszu takich osób jest prawie pół tysiąca.

Informacja prasowa
Dodatkowa emerytura dla 100-latka

Każda osoba, która ukończyła sto lat, ma prawo do świadczenia honorowego.  Wysokość dodatkowego świadczenia zalezy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin.Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. świadczenie honorowe wynosi 4 944,79 zł brutto.

- Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości- informuje Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

 

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożeniem odpowiedniego  wniosku w ZUS.

Świadczenie honorowe w województwie mazowieckim otrzymują 443 osoby, w Warszawie jest ich 340. Najstarszą osobą na Mazowszu jest mieszkanka Warszawy, która w styczniu 2023 roku będzie obchodziła swoje 110 urodziny. W Polsce liczba osób pobierających emeryturę wyjątkową z tytułu ukończenia stu lat wynosi 2,7 tys. osób.

 Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  podobne dodatki realizowane są przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

fot.pixbay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda