mobile
REKLAMA

Duża dawka muzyki klasycznej w Warszawie

W sobotę 15 sierpnia zaczyna się 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej na fortepianie zagra Nikolai Lugansky. Organizatorzy przewidują 32 koncerty w tym recitale, koncerty kameralne i symfoniczne. Oprócz utworów naszego genialnego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina, melomani będą mogli wysłuchać znane i nie znane arcydzieła muzyki europejskiej takich twórców jak min. Liszt, Beethoven, Rachmaninow, Czajkowski i Elgar.
 

Duża dawka muzyki klasycznej w Warszawie

Festiwal stanowi preludium do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października koncertem galowym, na którym wystąpi Martha Argerich.

Konkursy chopinowskie mają przedwojenną tradycję. Pierwszy konkurs został zorganizowany w 1927 roku z inicjatywy polskiego pianisty i kompozytora Jerzego Żurawlewa. Zwycięzcą został Lew Oborin – rosyjski pianista. Konkursy odbywają się co 5 lat w Warszawie.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych  konkursów wykonawczych. W każdym etapie konkursu wykonawcy grają utwory Fryderyka Chopina.

Do tegorocznego konkursu zakwalifikowanych zostało 160 uczestników, z ponad 460 zgłoszonych pianistów. Po eliminacjach, które zostały przeprowadzone w kwietniu do październikowego Konkursu zakwalifikowało się 84 pianistów. Najwięcej przedstawicieli mają Chiny i Polska. O zwycięstwo będą walczyć też przedstawiciele Korei, Rosji, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch.

W oczekiwaniu na zmagania najlepszych pianistów świata, melomanii będą mieli okazją posłuchać utworów XIX wiecznych Romantyków. Poza utworami Chopina, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory Czajkowskiego, Szymańskiego, Beethovena i Karłowicza.

Filharmonia Narodowa to nie jedyna scena koncertów. Muzyki posłuchać będzie można też w Studio Koncertowym Polskiego radia im. Witolda Lutosławskiego i Bazylice św. Krzyża.

Za fortepianem zasiądą min. takie osobistości jak AlexanderTharaud, Maciej Grzybowski, Lukas Geniušas, Marcin Koziak i Tobias Koch.  

Za sensację tegorocznego Festiwalu organizatorzy uznają koncert Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Michaiła Pletnieva, która wykona min. Symfonię „Polską” Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego i Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza. Innym niemniej ciekawym wydarzeniem będą koncert w wykonaniu jednej z najlepszych europejskich orkiestr – londyńskiej Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego, która zagra między innymi Polonię Elgara, II Symfonię Sibeliusa a także Koncert fortepianowy Paderewskiego. W tym ostatnim wystąpi solista Dang Thai Son – zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku, który zagra na fortepianie będącym niegdyś własnością Ignacego Paderewskiego.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie wykonanie Wariacji na temat La ci darem la mano Dobrzyńskiego przez Philippe'a Giusiano, recital wokalny Matthiasa Goerne z Piotrem Anderszewskim i występ Freiburger Barockorchester.
Podczas koncertu finałowego zagrają Yulianna Avdeeva, Krzysztof Jabłoński i Ingolf Wunder z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kasprzyka.
Od 18 do 25 sierpnia codziennie o godzinie 22 w Bazylice Św. Krzyża odbywać się będzie godzinny recital chopinowski podczas którego młodzi polscy pianiści zagrają na fortepianie Erarda z 1855 roku, na takim fortepianie grał Fryderyk Chopin.

Według informacji otrzymanej od organizatorów, nie ma już biletów na koncerty. W przypadku zwrotów, bilety natychmiast będą wprowadzone do sprzedaży.


Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda