mobile
REKLAMA

Freta 55 – kamienica z malowidłami

Dzięki środkom z dotacji m.st. Warszawy kolejna nowomiejska kamienica odzyskała oryginalną fasadę. Przywrócenie kolorystyki i dobrego stanu malowideł było wyzwaniem dla konserwatorów.

informacja prasowa
Freta 55 – kamienica z malowidłami

Narożna kamienica u zbiegu ulic Freta i Franciszkańskiej to powojenny projekt luźno nawiązujący do XVIII-wiecznego staromiejskiego domu. Obie fasady są bogato zdobione oryginalnymi malowidłami.

Trochę historii

Budynek przy ul. Freta 55 został wybudowany od podstaw w latach 1955-1956. Stojąca wcześniej w tym miejscu kamienica została całkowicie zburzona podczas powstania warszawskiego. W trakcie odbudowy budynkowi nadano zupełnie nowy wygląd. Na skutek niekorzystnych warunków środowiskowych, ale też błędów technologicznych prowadzonych w pośpiechu prac w czasach odbudowy, stan elewacji szybko się pogarszał.

Nieudana renowacja malowideł

W 1974 roku przeprowadzono remont. W jego trakcie wypłukaną i odbarwioną warstwę malarską poddano zabiegowi renowacji. Zabieg ten niestety spowodował też nieodwracalne przykrycie resztek oryginalnych malowideł.

Pogarszający się w dalszym ciągu stan techniczny budynku był przyczyną podjęcia decyzji o kolejnym remoncie. Jego założeniem było zatrzymanie procesu destrukcji, powodowanej przez zawilgocenie i zasolenie ścian. Drugim założeniem było przywrócenie wyglądu kamienicy z okresu odbudowy.

Remont wsparty dotacją miasta

Remont w 2022 roku przeprowadzono przy współudziale środków z dotacji m.st. Warszawy w wysokości 200 tys. zł. Przede wszystkim ekipa budowlana wykonała właściwą, pionową i poziomą izolację ścian fundamentowych. Następnie specjaliści zajęli się elementami kamiennymi i metaloplastyką oraz renowacją tynków wraz z konserwacją polichromii, które przysporzyły konserwatorom wiele kłopotów.

W wielu miejscach oryginalne malarstwo zupełnie wyblakło, a zachowały się jedynie późniejsze przemalowania. Utrudniło to znacznie rekonstrukcję oryginału. Wykonano wiele prób technologicznych i kilkukrotnie zwoływano komisje konserwatorskie. Wreszcie udało się wypracować właściwą technikę malarską. Jednak opóźniło to o kilka miesięcy zakończenie remontu.

Efekt zakończonych prac jest bardzo dobry. Izolacje zatrzymały proces destrukcji ścian, a prace konserwatorskie przywróciły wygląd kamienicy z okresu odbudowy.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda