mobile
REKLAMA

Godzina "W"

Punktualnie o godzinie 17:00 1 sierpnia co roku przez minutę wyją syreny, aby w ten sposób uczcić poległych w rozpoczynającym się tego dnia Powstaniu Warszawskim. Oddziały Armii Krajowej zaatakowały obiekty zajmowane przez okupanta niemal w każdej stołecznej dzielnicy.

Marcin Kalicki
Godzina "W"

Akcja zbrojna zakończyła się połowicznym sukcesem. Pierwszego sierpnia co prawda udało się zdobyć kilka obiektów m.in.: elektrownię na Powiślu, budynek Ratusza przy pl. Teatralnym, gmach Wojskowego Instytutu Geograficznego przy Al. Jerozolimskich, gmach sądów przy ul. Leszno (obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie przy al. "Solidarności" 127) czy też gmach Prudentialu.

Lista obiektów, które były zaatakowane, ale nie zostały zdobyte jest jednak o wiele dłuższa. Powstańcy chcieli przejąć lotnisko na Okęciu, którykolwiek most i dworzec kolejowy, Pałac Saski, siedzibę gestapo w al. Szucha, gmach Sejmu, Cytadelę, Komendę Policji przy ul. Krakowskie Przedmieście, tor wyścigów konnych na Służewcu, budynki Uniwersytetu Warszawskiego czy gmach Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego.

Dowódcy Armii Krajowej zdecydowali o skróceniu czasu mobilizacji w efekcie czego w godzinę "W" do walki gotowych było ok. 2000 - 3500 uzbrojonych żołnierzy oraz kilkanaście tysięcy nieuzbrojonych, ale chcących walczyć o wolność Warszawy osób. Oddziały zaczynające akcję zbrojną pozbawione były ciężkiej broni, co bardzo utrudniało szturmowanie obiektów.

Nazwa "godzina W" będąca kryptonimem rozpoczęcia powstania z 1944 roku nawiązuje do słowa wystąpienie lub wybuch. Godzina ta została wybrana ze względu na popołudniowy wzmożony ruch na stołecznych ulicach, dzięki któremu Powstańcy mogli łatwiej przemieszczać się w tłumie czy też przetransportować broń. Co roku w "godzinę W" rozpoczynają się główne uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  

Marcin Kalicki

fot.zródlo IPN  Zdjecia-z-Powstania-Warszawskiego

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda