mobile
REKLAMA

Jak robić szkołę?

Pod hasłem „Jak robić szkołę?” odbędzie się 13. edycja festiwalu Warszawa w Budowie. Tegoroczna odsłona wydarzenia potrwa od 8 października do 7 listopada i będzie poświęcona trendom projektowania przestrzeni dla edukacji. Wydarzenie finansuje m.st. Warszawa.

Informacja prasowa
Jak robić szkołę?

Projektowanie przestrzeni oraz procesu kształcenia, czyli architektura i edukacja. Wystawa, dawne i współczesne projekty szkół, spacery architektoniczne, sanatorium dla pracownic i pracowników oświaty, warsztaty, dyskusje. Wszystko w czasie gorącego sporu o przyszłość edukacji publicznej w Polsce.

Kuratorami tegorocznej edycji Warszawy w Budowie są Szymon Maliborski i Paweł Brylski, obaj związani z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przygotowana przez nich edycja kontynuuje tradycję festiwalu: z jednej strony aktywnie włącza się w komentowanie bieżących spraw, a z drugiej pozostaje wydarzeniem poświęconym projektowaniu miasta.

Wystawa oraz liczne wydarzenia towarzyszące 13. edycji WWB będą zaproszeniem do dyskusji o sposobach kształcenia i potrzebnych zmianach procesu edukacji. Zespół przygotowujący festiwal chce wskazać na wyzwania i prognozy dotyczące architektury oraz życia szkół, a także pomoc w opracowaniu scenariuszy działań dla instytucji i osób, w tym nauczycielek i nauczycieli.  

Tytułowe pytanie zadajemy w momencie wzmocnionego przez pandemię kryzysu w oświacie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że problemy wywołane niedoborem miejsca, kadr, środków albo politycznymi napięciami zdarzały się wielokrotnie wcześniej i różnorako sobie z nimi radzono. Obok pytania „Jak robić szkołę?” stawiamy również pytanie: dla kogo i po co ta szkoła? Jak zmieniać modele pedagogiczne, jak przekierować ją z podawania wiedzy na wspomaganie kompetencji? – wyjaśnia kurator Szymon Maliborski.

W piątek, 8 października, w Muzeum nad Wisłą odbędzie się otwarcie wystawy towarzyszącej Warszawie w Budowie 13 (8.10–7.11), uzupełniona będzie jak zwykle bogatym programem spotkań, dyskusji i działań dodatkowych. Szczegółowy program znajduje się na stronie Muzeum.

Fot. mat. org.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda