mobile

Jaka Warszawa za 30 lat?

Gigantyczne akwarium nad Bulwarem Karskiego, zielony Most Śląsko-Dąbrowski i „schowane” Aleje Jerozolimskie – czy tak będzie wyglądała Warszawa w 2050 roku? Od 17 sierpnia do 19 września przed Zodiakiem można oglądać wizje studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – na wystawie „Warszawa 2050-miastem przyszłości”

Informacja prasowa
Jaka Warszawa za 30 lat?

Studenci przedstawiają wizje stolicy na kilkunastu planszach. Każda z nich podzielona jest na dwie części. Jedna pokazuje jak dziś wygląda konkretne miejsce w Warszawie, a druga jak to samo miejsce mogłoby wyglądać za 30 lat.

Przy tworzeniu swojej wizji przyszłego miasta studenci inspirowali się raportem „Polskie Miasta Przyszłości 2050” opracowanym przez firmę Saint-Gobain we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością.

 

Raportowi towarzyszył ranking miast przyszłości. Uwzględniono w nim największe polskie miasta i oceniono, które z nich najlepiej wprowadzają rozwiązania pozwalające urzeczywistnić wizję miasta przyszłości. Stolica zajęła w nim pierwsze miejsce.

Architektura przyszłych miast będzie zależała nie tylko od architektów, ale też od czynników społecznych. Czy pracować będziemy w domu, czy w biurze? Czy będziemy się przemieszczać pojazdami zeroemisyjnymi, czy transportem szynowym? Będziemy wypoczywać w przestrzeni realnej, czy wirtualnej? – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu. – Pomysły konkretnych rozwiązań ale przede wszystkim pytania, które stawiają studenci są dla nas wyzwaniem i inspiracją do działania. Chcemy kolejnym pokoleniom warszawianek i warszawiaków zostawić jeszcze lepsze miasto do życia, pracy i rozwoju. Być może podobne do wizji, które prezentują studenci na wystawie.

Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że osiągalne już dziś – mówi Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Nasza wizja Warszawy przyszłości koreluje z zauważalnymi na świecie trendami. Oddajemy w niej miasto warszawiakom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie Podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz Bulwarów z architekturą Starego Miasta. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Wisły. Mamy oczywiście więcej propozycji. Zapraszam do odwiedzenia wystawy – mówi Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Współorganizatorami wystawy przed Zodiakiem – Warszawskim Pawilonem Architektury – są miasto stołeczne Warszawa i Grupa Saint-Gobain. Można ją oglądać do 18 września, wstęp wolny.

Pełne opracowanie raportów: Polskie Miasta Przyszłości 2050 oraz Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych, wraz z opisem metodologii ich powstania oraz scenariuszami przyszłości, można znaleźć pod adresem: www.miastaprzyszlosci2050.pl 

fot.Rafał Motyl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda