mobile
REKLAMA

Jakie tematy zostały poruszone na Forum Czystego Powietrza?

W trakcie Forum Czystego Powietrza w warszawskim Centrum Nauki Kopernik omawiane były kluczowe wyzwania związane z zanieczyszczeniami powietrza oraz ubóstwem energetycznym

oprac. Klaudia Kwasek
Jakie tematy zostały poruszone na Forum Czystego Powietrza?

W trakcie Forum Czystego Powietrza, które miało miejsce w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, skupiano się  na dwóch głównych tematach: roli samorządów w zwalczaniu zanieczyszczeń powietrza oraz problemie ubóstwa energetycznego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.  marszałek Mazowsza  Adam Struzik i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak wynika z danych zaprezentowanych w trakcie Forum, co piąta śmierć na świecie jest rezultatem zanieczyszczenia powietrza, a na Mazowszu rocznie umiera przedwcześnie około 6 tysięcy osób z tego powodu. Zanieczyszczeni prowadzą również do różnych chorób, takich jak te związane z układem oddechowym i krwionośnym, nasilają astmę oraz wpływają negatywnie na koncentrację i psychikę. Dlatego samorządy Mazowsza podejmują różnorodne działania na rzecz ochrony klimatu i utrzymania czystego powietrza, oferując wsparcie finansowe dla gmin i powiatów, które chcą działać na rzecz poprawy jakości powietrza.

W ramach programu "Mazowsze dla czystego ciepła" władze regionu planują przeznaczyć ponad 32 miliony złotych na czyste powietrze, wspierając wymianę węglowych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne alternatywy. Program ten obejmuje również instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz termomodernizację. Istnieje także program "Mazowsze dla czystego powietrza", w którym gminy mogą otrzymać wsparcie finansowe na poprawę jakości powietrza, zgodnie z uchwałami antysmogowymi i POP.

Jak wyliczali paneliści w kontekście działań Warszawy, miasto konsekwentnie eliminuje przestarzałe źródła ogrzewania, zmniejszając liczbę kopciuchów komunalnych o ponad 90 proc  w porównaniu do 2018 roku. Działania te obejmują również dotacje dla mieszkańców, którzy chcą pozbyć się nieekologicznych pieców. Władze Warszawy wskazują, że inwestują także w rozwój transportu publicznego, rozbudowując sieć metra, tworząc nowe trasy tramwajowe i ścieżki rowerowe, oraz zakupując pojazdy ekologiczne. W 2023 roku stolica odnotowała po raz pierwszy brak przekroczeń norm pyłów zawieszonych na żadnej ze stacji pomiarowych.

Ważną kwestią poruszaną na formum był również temat ubóstwa energetycznego. Wg przedstawionych badań od 7,1 do 38,1 procent mieszkańców naszego regionu dotyka to zjawisko. W przypadku 7,1 procent badanych, nie są oni w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb energetycznych, a 38,1 procent musi oszczędzać, przeznaczając ponad 10 procent budżetu domowego na energię i ogrzewanie. Samorząd planuje zrealizować projekt "Mazowsze bez smogu", wartości 170 milionów złotych, we współpracy z 98 lokalnymi gminami, mający na celu zwalczanie ubóstwa energetycznego poprzez zatrudnienie ekodoradców i inne działania.

fot.mazovia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda