mobile
REKLAMA

Konflikt między samorządem Mazowsza a ministerstwem zdrowia. Przyszłość szpitala na Bródnie zagrożona

Przyszłość kompleksowej modernizacji Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, zaproponowanej przez samorząd Mazowsza, stoi pod znakiem zapytania. Radni oskarżają ministra zdrowia o blokowanie modernizacji szpitala. Inwestycja miałaby poprawić warunki leczenia i diagnostyki dla pacjentów z Warszawy i okolic

Jakub Bielawski
Konflikt między samorządem Mazowsza a ministerstwem zdrowia. Przyszłość szpitala na Bródnie zagrożona

Minister zdrowia hamuje modernizację Szpitala Bródnowskiego

Według obowiązujących przepisów, resort zdrowia ma prawo decydować o celowości inwestycji w szpitalach – nawet tych, które nie są pod jego bezpośrednim nadzorem. Takim przypadkiem jest Szpital Bródnowski, który należy do samorządu Mazowsza. Ministerstwo Zdrowia odrzuciło kilka wniosków o inwestycje w szpitalu, uniemożliwiając tym samym jego rozwój i poprawę jakości opieki medycznej dla mieszkańców Warszawy i okolic.

Problemem nie są pieniądze, ale brak zgody ministerstwa zdrowia na inwestycję w Szpitalu Bródnowskim. Szpital wymaga modernizacji i przebudowy. Środki na tę inwestycję – ponad 400 mln zł – są zabezpieczone w budżecie województwa mazowieckiego. Niestety rozpoczęcie inwestycji bez pozytywnej decyzji ministra zdrowia nie jest możliwe. Dzięki przebudowie szpitala bródnowskiego pomoc medyczna będzie mogła być udzielana sprawniej i w dużo lepszych warunkach. Chcemy żeby stało się to jak najszybciej – wypowiedział się na konferencji przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski.

Stanowczy sprzeciw radnych województwa

W związku z tym, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego na ostatniej sesji wyrazili swój sprzeciw wobec negatywnych decyzji ministra zdrowia. Zdaniem samorządowców, to nie tylko zablokuje ważną inwestycję, ale także zagrozi dostępowi do opieki zdrowotnej dla tysięcy mieszkańców stolicy i okolic. Dlatego apelują oni o wznowienie dialogu z resortem zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia, aby znaleźć rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron.

Ja mam w ogóle takie wrażenie, że szpitale i opieka zdrowotna w Warszawie płaci cenę za to, że to jest Warszawa, że Minister Zdrowia nie lubi Warszawy. A przecież w warszawskich szpitalach leczą się pacjenci nie tylko z Warszawy ale także z okolic, a czasami z całej Polski. Mamy do czynienia z pokazywaniem, że my (red. rząd) mamy władzę. Nie lubimy Warszawy. Nie lubimy samorządów niezależnych od rządu. Bo nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego minister nie powinien podjąć pozytywnej decyzji w tej sprawie. Pieniądze są. Są ludzie którzy chcą to zrobić. Jest samorząd gotowy podjąć to zobowiązanie. I to jest tylko nie dla zasady, moim zdaniem tylko na złość politycznie – swoje zdanie wyraziła wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców 

Projekt modernizacji Szpitala Bródnowskiego zakłada wybudowanie dwóch nowych budynków, w których znajdą się nowoczesne oddziały i zakłady diagnostyczne. Wśród nich będą m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Neurochirurgii, Oddział Neurologii, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Rehabilitacji, Zakład Diagnostyki Obrazowej i Zakład Patomorfologii. Ponadto powstanie nowy Blok Żywieniowy, który zapewni lepsze warunki żywieniowe dla pacjentów i personelu.

Niestety, Ministerstwo Zdrowia blokując przebudowę Szpitala Bródnowskiego działa de facto przeciwko zdrowiu i życiu mieszkańców Warszawy i Mazowsza.

O kuriozalności całej tej sytuacji wypowiedział się przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski – Zwracam uwagę na absurd przepisu prawa, który został przez rząd PiS wprowadzony. Ten przepis powoduje, że samorządowy szpital za samorządowe pieniądze, decyzją samorządu czyli decyzją mieszkańców, nie może być zmodernizowany. I dotyczy to wszystkich szpitali w Polsce, które korzystają ze środków publicznych. To jest takie wpychanie palca rządowego w przestrzeń, w której sam rząd i tak nie działa efektywnie, bo wystarczy zobaczyć jak rząd radził sobie z pandemią - raport NIK-u w tej sprawie jest po prostu druzgocący.

Mazowiecki Szpital Bródnowski to placówka o znaczeniu regionalnym i krajowym, która oferuje wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Niestety, niedostateczna infrastruktura ogranicza możliwości wykorzystania ich wiedzy i doświadczenia. Budowa nowego budynku mogłaby zapewnić lepsze warunki dla pacjentów i personelu. Byłby on wyposażony w nowoczesne technologie medyczne, które pozwolą na skuteczniejsze leczenie i rozwój naukowy.

fot.mazovia.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda