Leśna klimatyzacja kontra upał
Lasy Państwowe przypominają, że las to naturalne schronienie przed upałem, oferujące przyjemny cień i chłód dzięki liściom oraz wilgotnej ściółce. Spacer w lesie w upalne dni działa jak naturalna klimatyzacja, obniżając temperaturę i nawilżając powietrze. Jednak w okresie wakacyjnym należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wysokie ryzyko pożarów, zwłaszcza w wybranych województwach.
Według informacji przekazanych przez Lasy Państwowe, leśne otoczenie w upalne dni pełni rolę naturalnej „klimatyzacji”, zapewniając ochłodę i ulgę od wysokich temperatur. Dzięki zwartych koron drzew, które zatrzymują promienie słoneczne, oraz procesowi transpiracji – czyli wydzielaniu pary wodnej przez liście – temperatura powietrza pod ich osłoną może być nawet o kilka stopni niższa niż na otwartej przestrzeni. Dodatkowo ściółka leśna, chłonąc wilgoć niczym gąbka, podnosi lokalną wilgotność powietrza, tworząc warunki przyjemniejsze do oddychania niż w miejskim skwarze.
Lasy Państwowe zwracają uwagę, że w wielu kompleksach leśnych występują też naturalne źródła wody – oczka wodne, torfowiska czy mokradła – które dodatkowo magazynują wilgoć i potęgują efekt chłodzenia. Taki mikroklimat sprawia, że spacer po lesie w trakcie upału przypomina doświadczenie podobne do krótkotrwałego zanurzenia się w wodnej mgle, dając wrażenie świeżości bez konieczności korzystania z urządzeń zasilanych prądem.
Z drugiej strony Lasy Państwowe przypominają o zwiększonym ryzyku pożarów w okresie letnim. Polacy otrzymali już w tej sprawie alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Chodzi w szczególności o sytuację w w województwach lubuskim, dolnośląskim, mazowieckim i lubelskim, w których obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Dlatego też leśnicy apelują o całkowity zakaz używania ognia na terenie i w pobliżu lasów, a także o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: niepozostawianie butelek i szkła, które mogą skupić promienie słoneczne, oraz niedopuszczanie do zaśmiecania ściółki.
Podkreślając znaczenie odpowiedzialnego wypoczynku, Lasy Państwowe zachęcają do planowania krótszych lub dłuższych pobytów w lesie z uwzględnieniem zasad ochrony przeciwpożarowej oraz poszanowania przyrody. To właśnie dzięki tej świadomości jesteśmy w stanie korzystać z dobrodziejstw lasu bez narażania go ani siebie na niebezpieczeństwo.
Fot. NKK Źródło: Lasy Państwowe






















![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Piotruś Pan” wygraj wejściówki](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/efc19594e211d31d91a8c30352466699c5900dc1.jpeg)
![[KONKURS] Spektakl „Piotruś Pan” wygraj wejściówki](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/4220062c4a3bc4a89accbe6eeeadbeffc25cc607.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wyślij swoje świąteczne życzenia i wygraj publikację w gazecie „Informator Stolicy”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/8abf53ae5e6bb60e0a46c0cb4da4f5a822bee3aa.png)
![[Rozwiązanie konkursu] "Po słonecznej stronie życia” – wygraj książkę Damiana Abramowicza](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/d0e3e375dcad54d827756f7f588561f4018ff4cc.png)















