mobile
REKLAMA

Mazowiecki Szpital Bródnowski otrzymał od WOŚP sprzęt wart 2 mln zł

Sprzęt do szybkiej diagnostyki sepsy trafił do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego dzięki WOŚP. Wartość sprzętu to ok. 2 mln zł. Uroczyste przekazanie odbyło się z udziałem prezesa Fundacji WOŚP Jerzego Owsiaka, przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego i dyrekcji szpitala

Jakub Bielawski
Mazowiecki Szpital Bródnowski otrzymał od WOŚP sprzęt wart 2 mln zł

Nowy sprzęt, nowe możliwości

W 2023 r. WOŚP zorganizował zbiórkę pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą” i przekazał Zakładowi Diagnostyki Laboratoryjnej MSB nowoczesne urządzenia do badań mikrobiologicznych i genetycznych. Dzięki temu Szpital Bródnowski, jako jeden z nielicznych publicznych, może korzystać z 5 takich aparatów, co poprawia jakość, szybkość, koszt i dokładność diagnostyki.

– Bardzo dziękuję fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzisiaj otrzymaliśmy sprzęt, możemy już z niego korzystać. Jest to efekt ciężkiej pracy WOŚP-u, która prowadzi także szeroką akcję informacyjną i społeczną oraz zapewnia finansowanie, zastępując ministerstwo zdrowia – podkreślił przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej MSB obsługuje rocznie tysiące pacjentów szpitala i poradni specjalistycznych. Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa, podkreśliła, że placówka wykonuje prawie 1,5 mln badań tego typu rocznie. – Skala robi ogromne wrażenie. W ofercie ma szeroki zakres badań podstawowych i specjalistycznych, które są wykonywane całodobowo. Jest to możliwe dzięki sukcesywnemu doposażaniu szpitala, a także profesjonalizmowi naszych diagnostów.

Będzie nowocześniej, bezpieczniej, szybciej i taniej

Sepsa wymaga szybkiej diagnozy i leczenia. Każda godzina opóźnienia zmniejsza szansę na uratowanie życia pacjenta. Nowe urządzenia pozwalają na otrzymanie wyników badań w krótkim czasie. To kluczowe dla pacjenta z sepsą. Lekarz musi podjąć natychmiastowe działania terapeutyczne, a wiarygodny wynik pomoże mu dobrać odpowiedni antybiotyk. Nowoczesna diagnostyka mikrobiologiczna i biologii molekularnej skraca czas oczekiwania na pełny wynik badania.

– Integracja nowych urządzeń podarowanych przez WOŚP z istniejącą linią diagnostyczną jest możliwa, ponieważ laboratorium szpitala jest nowoczesną jednostką, stale modernizowaną, przede wszystkim dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa mazowieckiego – podkreśla Teresa Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

To jedno z nielicznych takich rozwiązań w publicznej służbie zdrowia na Mazowszu i w Polsce. Dzięki temu wyniki badań są szybsze, dokładniejsze i bezpieczniejsze dla pacjentów i personelu. Nowy system pozwala też zaoszczędzić koszty i zmniejszyć ilość odpadów medycznych.

– Współpraca WOŚP-u ze szpitalami na Mazowszu, szczególnie z placówkami pediatrycznymi, jest wzorowa. Działania NFZ i ministerstwa zdrowia są niewystarczające, co widać na przykładzie działań w zakresie zakażeń sepsą. Sprzęt, który otrzymują mazowieckie placówki, służy mieszkańcom całego regionu – dodał przewodniczący klubu KO w Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski.

fot.Facebook/Mazowiecki Szpital Bródnowski Spółka z o.o.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda