mobile
REKLAMA

Na ulice Warszawy wyjadą nowe, elektryczne autobusy. Obsłużą trasy w centrum miasta

W wyniku przetargu, flota warszawskich elektrycznych autobusów powiększy się o 12 przegubowców. Pierwsze z nich zabiorą pasażerów pod koniec 2024 roku

Jakub Bielawski
Na ulice Warszawy wyjadą nowe, elektryczne autobusy. Obsłużą trasy w centrum miasta

Warszawa wzięła udział w konkursie „Zielony transport publiczny”, zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki czemu miasto otrzymało dofinansowanie na zakup elektrycznych autobusów. W styczniu podpisane zostały umowy na pożyczkę i dotację z NFOŚiGW, natomiast kilka dni temu przez Zarząd Transportu Miejskiego został ogłoszony przetarg na zakup 12 pojazdów.

Nowoczesne i dostosowane do wielu potrzeb

- Chcemy kupić 12 sztuk fabrycznie nowych autobusów przegubowych czyli zabierających ok. 120 pasażerów, o napędzie elektrycznym. Będą to pojazdy w standardzie obowiązującym w Warszawskim Transporcie Publicznym – niskopodłogowe, posiadające klimatyzację, systemem informacji pasażerskiej, wyznaczone miejsca dla wózków, blokady alkoholoweogłosił ZTM.

Co więcej, pojazdy zostaną także wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym przyciski opisane alfabetem Braille’a, informujące kierowcę o potrzebie rozłożenia ramy dla wózków inwalidzkich i użycia tzw. przyklęku, czyli pochylenia autobusu na prawa stronę. Zakres zamówienia obejmuje również przeszkolenie załogi – łącznie 25 osób – w zakresie właściwego, bezpiecznego i ekonomicznego eksploatowania autobusów oraz prawidłowej obsługi technicznej pojazdów.

Zeroemisyjne pojazdy pojawią się w najbardziej ruchliwych rejonach

Nowe autobusy zostaną skierowane na trasy przebiegające przez centralne rejony stolicy, dzięki czemu mogą zostać wycofane najstarsze z jednostek, wyposażone w silniki diesla.
Wstępny plan zakłada, że nowe pojazdy obsłużą linię 136, czyli pojadą trasą:
Ostroroga – Górczewska – al. Prymasa Tysiąclecia – Żwirki i Wigury – Wołoska – W. Rzymowskiego – W. Surowieckiego – Natolin.

- Na oferty czekamy do 1 sierpnia 2023 roku. W  wyborze dostawcy będzie brane pod uwagę kilka kryteriów, m.in. cena, liczba miejsc pasażerskich, zużycie energii elektrycznej. Projekt będzie realizowany przez Zarząd Transportu Miejskiego. Podpisanie umowy z wybranym w przetargu dostawcą nastąpi jeszcze w tym rokudodał ZTM

fot.ZTM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda