mobile
REKLAMA

Nie marnuję w święta

Czas świętowania sprawia, że często zakupy okazują się za duże, pozostaje też wiele niezjedzonych potraw. Ilość przygotowanego nad miarę jedzenia wzrasta. Naprzeciw marnotrawieniu produktów i potraw wychodzą jadłodzielnie

Patrycja Parzych
Nie marnuję w święta

- Święta w dużej mierze spędzamy przy wspólnym stole. Często przeceniamy nasze możliwości i przygotowujemy zbyt dużo jedzenia. Warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoimi realnymi potrzebami i możliwościami wykorzystania kupionych produktów. Zaoszczędzimy na zakupach tylko wtedy, gdy to co kupiliśmy, nie wyląduje w koszu. Jeśli jednak jedzenia po świętach zostanie zbyt dużo, warto skorzystać z jednej spośród czterdziestu dwóch warszawskich jadłodzielni – zachęca Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Na ratunek żywności

Jadłodzielnie to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić niepotrzebne jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni. Do jadłodzielni powinny trafiać produkty, które nie przekroczyły terminu ważności. Wyjątkami są produkty po dacie przydatności do spożycia, ale odpowiednio zapakowane. Dzięki jadłodzielniom żywność jest ratowana przed zmarnowaniem. W całej akcji należy również pamiętać o zachowaniu troski o czystość i funkcjonalność tych miejsc, które powstały z inicjatywy społecznej.

Dzielenie się jest proste

Korzystanie z jadłodzielni jest proste. Zapakowane i opisane terminem przydatności lub datą przygotowania produkty wystarczy zanieść do najbliższego punktu. W Warszawie obecnie działają 42 jadłodzielnie. Lista jest stale aktualizowana na stronie jadłodzielni, w aplikacji mobilnej – w zakładce Ekopunkty oraz na warszawskim portalu mapowym.

fot.UMW

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda