mobile

Nowa karetka do ratowania życia noworodków już w Warszawie

Nowoczesny ambulans zapewni bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami na terenie Mazowsza. Zakup specjalistycznego pojazdu za 1,1 mln zł sfinansowały m.st. Warszawa oraz samorząd województwa mazowieckiego. Karetka zostanie przekazana do stołecznej stacji pogotowia „Meditrans”.

Informacja prasowa
TAGI ambulans
Nowa karetka do ratowania życia noworodków już w Warszawie

– W ubiegłym roku w Warszawie przyszło na świat ponad 35 tys. dzieci. Opieka nad nimi wymaga specjalistycznego sprzętu jak karetki neonatologiczne, które służą do ratowania życia i zdrowia noworodków oraz wcześniaków. Wykorzystywana do tej pory przez stację pogotowia ratunkowego „Meditrans” karetka do przewozu najmłodszych pacjentów ma już 10 lat i jest mocno wysłużona. Dlatego zdecydowałem, że Warszawa przekaże pół miliona złotych na zakup nowego, wyposażonego w najnowszy sprzęt ambulansu, który właśnie rozpoczyna służbę – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Nowa karetka nie tylko zapewni noworodkom kompleksową opiekę medyczną w drodze do szpitala, ale również zwiększy komfort trudnej, codziennej pracy zespołów ratownictwa medycznego – dodaje.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar zdrowia w mieście, koszt zakupu oraz wyposażenia specjalistycznego ambulansu neonatologicznego jest dwukrotnie wyższy niż pojazdu pogotowia do transportu dorosłych pacjentów. – Karetka neonatologiczna musi być niezawodna, a sprzęt, który się w niej znajduje – najwyżej jakości. Dzięki temu w trakcie transportu mali pacjenci mają zapewnioną opiekę jak na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu – zaznacza wiceprezydent Kaznowska.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że zakupiona dla warszawskiego „Meditransu” karetka noworodkowa jest najnowocześniejszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. – Bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami jest ogromnie ważny dla ich zdrowia i życia. Bogate wyposażenie przekazywanego ambulansu, m.in. w lekki i nowoczesny respirator noworodkowy, nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu, cztery pompy infuzyjne pozwoli na zabezpieczenie ich funkcji życiowych podczas transportu na najwyższym poziomie – zaznacza.

Jak dodaje marszałek Struzik, w ubiegłym miesiącu samorząd województwa mazowieckiego sfinansował dla stołecznego „Meditransu” zakup 10 specjalistycznych i w pełni wyposażonych ambulansów o wartości ponad 5,6 mln zł.

Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa, zakup nowoczesnej karetki noworodkowej to wyraz troski o najmłodszych mieszkańców Mazowsza. – Życie i zdrowie wcześniaków z niską wagą urodzeniową czy noworodków z ciężkimi schorzeniami jest niezwykle kruche. Warszawski „Meditrans” wykonuje połowę transportów noworodkowych na Mazowszu, w tym najmłodszych pacjentów w najcięższym stanie – podkreśla. – Na doposażenie karetki w taki właśnie sprzęt przekazaliśmy 600 tys. zł. Brakujące 500 tys. przekazało m.st. Warszawa. To wyraz dobrej współpracy między samorządami.

 Dzisiaj odważnie weszliśmy w nową erę dla rozwoju pogotowia. Od teraz nie tylko dorośli, ale i wcześniaki oraz noworodki będą miały do dyspozycji najbardziej zaawansowany sprzęt dostępny na świecie – podkreśla dr Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego  „Meditrans” w Warszawie.

Ambulans sanitarny do transportu noworodków i wcześniaków (tzw. karetka „N”) jest wyposażony w nowoczesny inkubator transportowy z wyposażeniem zamocowany na platformie nośnej z transporterem, cztery pompy infuzyjne, nawilżacz powietrza, nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu (aparat zapewnia dokładne i stabilne podawanie tlenku azotu oraz monitorowanie jego stężenia w czasie wentylacji mechanicznej), lekki i nowoczesny respirator noworodkowy, mały i lekki monitor transportowy, mały ssak, kompresor samochodowy wraz z butlą z rezerwuarem, chłodziarkę transportową, ogrzewanie postojowe i klimatyzację.

Cały zestaw umieszczony jest na specjalistycznej lawecie Multi-Load Assist o dopuszczalnym obciążeniu ≥ 280 kg.

Po podpięciu noszy do lawety, powoli system samozaładowczy wciąga nosze z inkubatorem na lawetę, tak samo wygląda rozładunek. Dla ratowników oznacza to mniejsze obciążenie kręgosłupa, a dla pacjenta mniejszy stres, ponieważ odbywa się łagodnie i bez wstrząsów. Pneumatyczna laweta rozpoznaje pacjenta o wadze zaledwie 0,5 kg.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda