Otworzono Ptasi Punkt Przyjęć przy warszawskim ZOO
Warszawa zyskała nowe miejsce, które realnie pomaga dzikiej przyrodzie. Przy Warszawskim ZOO uruchomiono Ptasi Punkt Przyjęć – nowoczesny pawilon, dzięki któremu mieszkańcy mogą przez całą dobę przekazywać ranne i osłabione ptaki do specjalistów z Ptasiego Azylu.
Nowe miejsce dla dzikich ptaków
Na terenie Warszawskiego ZOO uruchomiono nowy Ptasi Punkt Przyjęć – inwestycję zrealizowaną dzięki głosom mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Choć obiekt jest niewielki, jego rola jest ogromna – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, będzie służył jako bezpieczne miejsce przekazywania rannych i osłabionych ptaków.
Punkt zlokalizowano tuż obok Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków Ptasi Azyl, w rejonie wejścia do ogrodu zoologicznego od strony Mostu Gdańskiego. Dojście prowadzi schodami ze skarpy, bez konieczności wchodzenia na teren ZOO, co ma kluczowe znaczenie ze względów sanitarnych i organizacyjnych.
Specyfika funkcjonowania Ptasiego Azylu w bezpośrednim sąsiedztwie ZOO wiąże się z koniecznością przestrzegania restrykcyjnych wymogów sanitarnych. Gdy w 1998 roku powstał Ptasi Azyl, mieścił się w budynku Ptaszarni na terenie ZOO i przyjmował około 1500 ptaków rocznie. Z czasem liczba pacjentów zaczęła rosnąć, a zmiany w przepisach sprawiły, że konieczne stało się stworzenie nowej przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla ptasich pacjentów. W efekcie w 2014 roku na obrzeżach ZOO uruchomiono nowy obiekt Ptasiego Azylu, który od tego czasu nieustannie się rozwija. Powstają kolejne woliery rehabilitacyjne, a teraz Ptasi Punkt Przyjęć – mówi dyrektor Warszawskiego ZOO, Andrzej Kruszewicz.
Projekt to inicjatywa wolontariuszy
Ptasi Punkt Przyjęć to wyjątkowe w skali kraju rozwiązanie, stworzone z myślą o realnych potrzebach Ptasiego Azylu i wspierających go wolontariuszy. Wcześniej, szczególnie
w sezonie, musieli oni pełnić dyżury przy bramie ZOO, aby przyjmować przynoszone ptaki. Nowy obiekt powstał właśnie po to, by usprawnić ten proces i odciążyć zespół.
Pomysł narodził się wśród wolontariuszy i został zgłoszony do budżetu obywatelskiego w 2024 roku. Projekt rozwijano przy wsparciu architekta Pawła Kubacza z pracowni Kwadratura, który pomógł przełożyć potrzeby ratowników ptaków na funkcjonalne rozwiązania. Dzięki głosom mieszkańców Warszawy inicjatywa zwyciężyła, a jej realizacja doszła do skutku w 2025 roku.
Efektem jest nowoczesny punkt, w którym połączono praktyczne rozwiązania techniczne z wygodą użytkowania. Jego forma i wyposażenie powstały na podstawie analiz oraz licznych konsultacji z pracownikami Azylu tak, aby jak najlepiej odpowiadał na codzienne wyzwania związane z ratowaniem dzikich ptaków.
Inwestycja odpowiada na realne potrzeby miasta – do Ptasiego Azylu trafia rocznie ponad 9 tysięcy ptaków, a w sezonie nawet do 80 dziennie. Ptasi Punkt Przyjęć poprawi dobrostan zwierząt, usprawni pracę zespołu Azylu oraz ułatwi mieszkańcom uzyskanie informacji o losach uratowanych ptaków. Projekt pełni również ważną funkcję edukacyjną – mówi dyrektor koordynator ds. Zielonej Warszawy, Magdalena Młochowska.



























![[Konkurs] Wygraj wejściówki na spektakl "Pchła Szachrajka" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/8d235b164214dce507793df8fe48756e3943e4e5.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Akademia Pana Kleksa" wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/0c1790b136a90c5c79e4be1dbdad065f0655b1d7.jpeg)
![[KONKURS] Spektakl „Akademia Pana Kleksa" wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/84c10963535c8ba87d6e9e8ce874d883c8f373f2.jpeg)
![[Konkurs] Wygraj podwójną wejściówkę na koncert „Największe przeboje Orkiestry Księżniczek”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/2f69745eefc18cc53a01b7c43977a37fbe01e037.jpeg)














