mobile

Pierwsza premiera w Centrum Sztuki Włączającej

Laureatem konkursu dramaturgicznego na teksty dla młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Teatr 21, został ubiegłoroczny maturzysta pochodzący z Ukrainy – Ostap Junko. Teraz jego tekst zostanie wystawiony na scenie. Spektakl „Ściany", który wyreżyseruje Ula Kijak, będzie pierwszą premierą w warszawskim Centrum Sztuki Włączającej.

informacja prasowa
Pierwsza premiera w Centrum Sztuki Włączającej

Nagrodzona sztuka Ostapa Junko opisuje sytuację nastoletniej uchodźczyni wojennej w obcym kraju, zagubienie w nowej rzeczywistości i języku, osamotnienie i próbę integracji w nowym środowisku. Rekomendujemy ją do realizacji ze względu na jej wysokie wartości edukacyjne, potencjał teatralny oraz walory literackie – tak swój wybór uzasadniła Kapituła konkursowa.

Ukrainiec, Ostap Junko urodził się w Warszawie. Mieszkał w Kijowie przez 15 lat i tam chodził do szkoły, lecz rzeczywistość sprawiła, że po latach wrócił do Polski. W 2022 roku w odpowiedzi na rosnącą falę dezinformacji założył z siostrą i przyjaciółmi kanał w mediach społecznościowych „Ukraiński Telegraf", który prowadzili zdalnie, ze smartfonów, na spacerach, w kawiarniach, na szkolnej przerwie, gdzie i kiedy tylko mogli. Wywiady z młodymi osobami, które doświadczyły wojny, świadectwa, fragmenty rozmów zebranych w aktywistycznej pracy złożyły się na przejmujący tekst dla teatru „Ściany".

Zwycięski tekst zostanie zrealizowany w formule teatru w klasie, w której sala lekcyjna staje się na czas trwania przedstawienia sceną, na której aktorzy podejmują z młodzieżą aktualne problemy i zagadnienia społecznych. W drugiej części psycholożka i pedagożka teatru podejmie z uczniami dyskusję rozwijającą tematykę spektaklu. To przykład teatru, który wchodzi w interakcję z młodą widownią. Sztuka, której bohaterka należą do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy dotykające młodzież i uwrażliwiania jej na palące problemy społeczne. Główną rolę gra Magdalena Sildatk.

Premiera monodramu „Ściany" odbędzie się w siedzibie Centrum Sztuki Włączającej, przy ul. Skoczylasa 10/12 w Warszawie już 27 stycznia 2023. Kolejne spektakle zaplanowano na 28 i 29 stycznia 2023. Wszystkie spektakle są tłumaczone na język ukraiński, a premierowy też na PJM. Bilety są dostępne na stronie kicket.com.

fot. um Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda