mobile
REKLAMA

Pierwszy robot da Vinci w miejskim szpitalu w stolicy

Szpital Bielański jest pierwszym miejskim szpitalem z nowoczesnym robotem da Vinci. W czwartek, 21 marca, wart ponad 18 milionów sprzęt specjalnym transportem z Kalifornii w USA, przez port w Amsterdamie, dotarł na Bielany, pokonując łącznie 9,5 tysiąca kilometrów. Docelowo robot będzie wykorzystywany na nowym Bloku Operacyjnym. Wcześniej specjalistyczne szkolenia muszą przejść zespoły medyczne: urolodzy, ginekolodzy oraz chirurdzy ogólni.

oprac. NKK
Pierwszy robot da Vinci w miejskim szpitalu w stolicy

W 2023 r. na całym świecie wykonano ponad 2,2 mln zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci. Szpital Bielański jest pierwszą miejską placówką medyczną, która zaufała tej innowacyjnej technologii.

- To ogromny krok w przód dla Szpitala Bielańskiego, rewolucja, dzięki której będziemy mogli jeszcze skuteczniej i precyzyjniej leczyć pacjentów. Chcemy zaoferować wszystkim warszawiankom i warszawiankom jak najwyższą jakość opieki medycznej  – mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.


Robot najnowszej IV generacji "Xi" będzie na Bielanach wykorzystywany do wykonywania operacji urologicznych, ginekologicznych i z zakresu chirurgii ogólnej, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W przyszłości zakres ten mógłby zostać rozszerzony także o zabiegi laryngologiczne.

- Szczególnie istotne jest wsparcie w obszarze operacyjnego leczenia nowotworów, takich jak rak prostaty, rak trzonu macicy, rak jamy ustnej, czy rak jelita grubego. Poprawa dostępu do nowoczesnych metod leczenia stawia Szpital Bielański na nowym poziomie efektywności i jakości opieki – mówi Piotr Kryst, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Bielańskiego.


Technologia 3D w leczeniu pacjentów

Chirurgia małoinwazyjna, zintegrowana z technologią robotyczną staje się coraz bardziej powszechną alternatywą dla tradycyjnych zabiegów otwartych, przynosząc wiele korzyści dla pacjentów. Skraca okres rekonwalescencji oraz pobytu w szpitalu, minimalizuje ryzyko infekcji, a co najważniejsze, eliminuje konieczność znaczących nacięć, co stanowi przełomowy postęp w dziedzinie medycyny. Wśród licznych zalet dla medyków można wymienić wysoką precyzję operacji, eliminację drżenia rąk, zwiększoną zręczność oraz ułatwiony dostęp do guzów umiejscowionych trudno i głęboko. To wszystko łączone jest z doskonałą wizualizacją w trójwymiarowym środowisku.

Zakup robota da Vinci wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, oprogramowaniem oraz szkoleniem lekarzy wyniósł ponad 18 milionów złotych oraz został w sfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

fot. MAT.PRAS.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda