mobile
REKLAMA

Polski film malowany pędzlem. Kandydat do Oscara na podstawie powieści Reymonta

To kolejny projekt Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, którzy wcześniej zdobyli nominację za film „Twój Vincent". Film jest opowieścią o życiu i miłości na polskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku, zrealizowaną techniką malarską

Jakub Bielawski
Polski film malowany pędzlem. Kandydat do Oscara na podstawie powieści Reymonta

Wybitna animacja, która powstawała na płótnie

„Chłopi” to nie tylko znakomita powieść Władysława Stanisława Reymonta, ale także najnowszy film animowany, który przenosi nas w świat polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Film jest dziełem ponad stu artystów z różnych krajów, którzy przez pięć lat malowali obrazy olejne na płótnie, inspirowane stylem polskich malarzy z tamtego okresu. Każdy z nich jest klatką kluczową w filmie, a razem tworzą 80 tysięcy malarskich arcydzieł, co jest niespotykaną techniką, jeśli chodzi o produkcję filmową.

Adaptacja „Chłopów” zyskała uznanie polskiej komisji oscarowej i ma szansę na statuetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Film, który opowiada o losach polskich chłopów w XIX wieku, został wyreżyserowany przez DK Welchman i Hugh Welchmana, znanych także z animacji „Twój Vincent”. Film miał światową premierę na festiwalu w Toronto i spotkał się z entuzjastycznymi opiniami krytyków.

Film „Chłopi” będzie musiał zmierzyć się z silną konkurencją z całego świata. Ostateczna lista nominowanych do Oscarów zostanie ogłoszona 23 stycznia 2024 roku, a gala wręczenia nagród odbędzie się 10 marca w Los Angeles. Już 21 grudnia 2023 roku dowiemy się, które filmy i osoby znalazły się na tzw. krótkich listach Akademii.

Fundusz Filmowy od lat wspomaga wybitne produkcje

W 2020 roku produkcja DK Welchman i Hugh Welchmana uzyskała wkład koprodukcyjny z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego w wysokości 307 500 zł. Nie jest to jedyny film, który powstał przy samorządowym wsparciu. Wśród filmów, które otrzymały wsparcie finansowe, znajdują się takie perełki jak „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, nominowana do trzech Oscarów, czy „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, nagrodzona na wielu festiwalach. To tylko niektóre z ponad 100 produkcji, które powstały dzięki funduszowi działającemu od 2010 roku przy Mazowieckim Instytucie Kultury.

Fundusz ma na celu promowanie i wspieranie filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych związanych z Mazowszem. Co roku organizuje konkurs, w którym ocenia się m.in. lokalny charakter projektów, udział twórców i firm z regionu oraz budżet przeznaczony na realizację filmu na Mazowszu. W tym roku konkurs ma do dyspozycji 2,6 mln zł i jest już jego 13. edycja.

fot.mazovia.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda