mobile
REKLAMA

Pora rzucić palenie

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Rzucania Palenia. Ma to być znak dla osób, które świadomie, poprzez palenie papierosów, szkodzą sobie, a także ludziom w najbliższym otoczeniu. Czy odmówicie sobie dzisiaj „dymka”?

Informator Stolicy
Pora rzucić palenie

18 listopada uznany został jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wśród dość dziwnych często „sztucznych świąt” - jak to niektórzy mówią, to dzisiejsze jest naprawdę ważne. Palenie papierosów to bardzo często wyrok na swoje życie. Spalanie i wdychanie niezwykle szkodliwych substancji smolistych oraz związków chemicznych, co do których możliwości wpływania na organizm człowieka, bardzo często nie mają pewności, nie tylko palący, ale także producenci, jest oznaką skrajnej lekkomyślności.

Badania wskazują, że na całym świecie, papierosy pali ponad miliard ludzi. Co 6,5 sekundy grono palących zmniejsza się o jedną osobę. W samej Polsce, co roku umiera ponad 50 tys. palaczy. Połowa zgonów spowodowana jest złośliwymi nowotworami.

W przypadku palenia nałogowego niezbędna jest profilaktyka. Regularne wizyty u lekarza i badania, pozwalają wykryć schorzenie w bardzo wczesnym stadium. Czasem zwykła chrypka może okazać się objawem raka. Jednym z najczęstszych nowotworów spowodowanych paleniem jest rak krtani. „Niestety, chrypka, która utrzymuje się 2-3 tygodnie, podobnie jak zmiana barwy głosu, uporczywy kaszel, długotrwałe uczucie dyskomfortu podczas połykania mogą być wczesnymi objawami raka krtani czy raka gardła dolnego. Takich objawów nie można lekceważyć, konieczna jest konsultacja z lekarzem”. - tłumaczy dr Norbert Górski, otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi, ekspert Kliniki Optimum. W Polsce co roku odnotowuje się około 2400 nowych zachorowań. Rocznie około 1600 Polaków i Polek umiera z powodu raka krtani. Grupą szczególnie narażoną na zachorowanie są palacze, rak krtani bardzo rzadko występuje u osób niepalących.

W trosce o zdrowie naszych czytelników sugerujemy i polecamy rzucenie palenia. Zrezygnowanie z papierosa dzisiaj może być pierwszym krokiem w walce z nałogiem. Przy pomocy silnej woli i samozaparcia można osiągnąć sukces, czego Państwu serdecznie życzymy.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda