Porażka w derbach Warszawy

W ostatnim meczu rundy zasadniczej III ligi koszykówki mężczyzn Hutnik Warszawa przegrał na wyjeździe w derbach stolicy z rezerwami Legii 70:90. Mimo porażki „Duma Bielan” utrzymała prowadzenie w rozgrywkach.

W sobotę MKS Ochota Warszawa rozgromił MKS Pruszków 101:51. Stało się wtedy jasne, że bez względu na wynik niedzielnej, derbowej potyczki, „Hutnicy” zakończą rundę zasadniczą w  grupie C III ligi mężczyzn na 1. miejscu. W tej sytuacji trener Marcin Olesiński zdecydował się dać odpocząć najlepszym graczom. Szansę spędzenia większej liczby minut na parkiecie i pokazania się z dobrej strony dostali ich zmiennicy.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy za sprawą dwóch celnych rzutów za trzy punkty, objęli prowadzenie 6:0. Strzelecką niemoc „Dumy Bielan” w efektowny sposób przerwał Rafał Pstrokoński – koszykarz złapał w powietrzu piłkę podaną niemal z połowy boiska i mimo asysty oraz faulu rywala zdołał umieścić ją w koszu. W kolejnych akcjach „Hutnicy” mozolnie odrabiali stracony dystans. Po raz pierwszy wyszli na prowadzenie w piątej minucie spotkania, po trafieniu Marcina Bakuły zza 6,25 metrów (10:8). Później zawodziła ich jednak skuteczność, przez co nie byli w stanie odskoczyć rywalowi na więcej niż dwa punkty. W ostatnich sekundach pierwszej kwarty koszykarze Legii oddali celny rzut za trzy punkty, który dał im prowadzenie w tej części 17:15.

Druga odsłona to okres bardzo słabej gry Hutnika. Zawodnicy „Dumy Bielan” notowali wiele niecelnych rzutów oraz podań. W końcówce tej kwarty zostali skarceni przez „Legionistów”, którzy w ciągu niespełna 30 sekund trafili dwie „trójki”, a po przerwie technicznej wziętej na żądanie trenera Olesińskiego ponownie wykończyli trzypunktową akcję. Ich przewaga urosła do 10 „oczek” - na przerwę schodzili prowadząc 40:30.

Co prawda pierwsze punkty po przerwie zdobyli koszykarze Hutnika, ale wyraźnie uskrzydleni prowadzeniem zawodnicy rezerw Legii szybko zaliczyli dwa trafienia zza linii 6,25 metrów.  W trzeciej kwarcie gospodarze aż czterokrotnie trafiali trzypunktowe rzuty, co przy niezłej grze rywali pozwoliło im utrzymać bezpieczne prowadzenie – 57:50.

W ostatniej kwarcie „Legioniści” nie zatracili swojej skuteczności z dystansu, w pewnym momencie ich przewaga urosła aż do 13 punktów (70:57). Ambitnie grający „Hutnicy” starali się jeszcze odwrócić losy spotkania. W ostatnich minutach celowo faulowali swoich przeciwników którzy jednak w odróżnieniu od pierwszej kwarty, w której aż siedmiokrotnie spudłowali z linii rzutów osobistych, rzadko się mylili. Ostatecznie Hutnik przegrał po ciekawym, ale nierównym spotkaniu 70:90.

Mimo porażki „Duma Bielan” zakończyła rozgrywki rundy zasadniczej na 1. miejscu i z kompletem 4 punktów awansowała do turnieju półfinałowego. Poza nią awans wywalczył zespół MKS Ochota Warszawa. Już niebawem czekają nas emocje związane z walką o przepustkę do gry w II lidze.

Legia II Warszawa – Hutnik Warszawa 90:70 (17:15, 23:15, 17:16, 33:24)

Legia II: Aleksandr Szczerbatiuk 34, Michał Ścibiorek 24, Jan Chruściel 10, Kazimierz Kiliński 8, Daniel Solanikow 5, Wojciech Szpyrka 5, Marcin Wieczorkowski 2, Kajetan Kozieł 2, Rafał Mikita 0, Sebastian Stasiak 0, Marcel Kapuściński 0, Maciej Jankowski -.trener: Robert Chabelski

Hutnik: Piotr Wójcik 15, Michał Hausner 14, Patryk Andres 12, Rafał Pstrokoński 11, Krzysztof Rybarczyk 9, Marcin Bakuła 5, Daniel Kaniewski 4, Sypytkowski 0, Tomasz Czerniakowski 0, Kamil Kłosiński 0. trener: Marcin Olesiński