mobile

Prace w willi przy ulicy Modlińskiej na półmetku

Przy ulicy Modlińskiej 257 trwa remont trzech zabytkowych budynków, w których działać będzie centrum lokalne dla mieszkańców Białołęki. To tylko jedna z inwestycji realizowanych w dzielnicy, którą już jutro odwiedzi Rafał Trzaskowski.

informacja prasowa
Prace w willi przy ulicy Modlińskiej na półmetku

Wtorkowa wizyta prezydenta na Białołęce będzie okazją do tego, by porozmawiać o osiągnięciach i problemach dzielnicy z jej włodarzami, radnymi i mieszkańcami. To właśnie ta ostatnia grupa będzie mogła opowiedzieć o swoich bolączkach i oczekiwaniach dotyczących Białołęki na spotkaniu, które zaplanowano o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej nr 356 przy ul. Głębockiej 66.

Zabytkowa willa na Modlińskiej – prace postępują

Remont willi z dwiema oficynami trwa od wiosny. W budynku głównym zakończyły się już prace rozbiórkowe, wzmocniono też fundamenty i ściany zewnętrzne oraz zwiększono wysokość piwnic, w których znajdą się pomieszczenia techniczne. Wymieniona została konstrukcja dachu oraz stropy nad parterem i piętrem. Obecnie trwają prace przy budowie stropu nad piwnicą oraz prace elewacyjne.  

W oficynach bocznych wzmocniono ściany, wymieniono stropy oraz konstrukcje dachów i ich pokrycie na blachę tytanowo-cynkową. W budynkach położono już tynki wewnętrzne i elewacyjne, a na wiosnę planowany jest montaż okien i drzwi. Trwa budowa instalacji.

Wiele elementów budynków zostanie odrestaurowanych lub odtworzonych. Pracom konserwatorskim poddawane są m.in. polichromie na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, drewniane schody i balustrada stalowa wykonana przez kowala artystę w drugiej dekadzie XX w.

Zachowane posadzki z terakoty i klepki dębowej zostaną ponownie wbudowane, odrestaurowane będą dwa piece kaflowe. Odtworzone zostaną także okna i drzwi, metalowe elementy ozdobne na dachach budynków i koszyki na donice kwiatowe. Pojawi się ozdobny płotek i ogrodzenie z bramą oraz furtką od strony ul. Modlińskiej.

Remont budynków oraz prace na przylegającym do nich terenie potrwają do jesieni 2023 r. Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, a nad zachowaniem zabytkowego charakteru obiektów czuwa Stołeczny Konserwator Zabytków. Użytkownikiem wyremontowanej willi będzie Białołęcki Ośrodek Kultury, który zorganizuje w niej centrum lokalne z funkcjami kulturalno-oświatowymi.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda