mobile
REKLAMA

Rewolucja w Nominacjach do Oscarów: Nowe Zasady Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej

Od roku 2024 Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadziła rewolucyjne zmiany w zasadach nominacji do Oscarów, skupiając się na promowaniu różnorodności zarówno na ekranie, jak i w ekipach twórczych

Klaudia Kwasek
Rewolucja w Nominacjach do Oscarów: Nowe Zasady Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej

Poniżej przedstawiamy nowe zasady nominacji do Oscarów:

 

Reprezentacja na Ekranie

- Co najmniej jeden z odtwórców ról pierwszoplanowych lub ważnej roli drugoplanowej musi mieć inne rasowe pochodzenie.

- Minimum 30% aktorów w rolach drugoplanowych i epizodycznych musi reprezentować przynajmniej dwie spośród określonych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

- Główny wątek fabuły filmu musi związany być z przynajmniej jedną z tych grup.

 

Ekipy i Zespoły Twórcze

Nowe standardy obejmują wszystkie działy produkcji filmowej, od castingu przez muzykę, aż po scenariusz.

- Przynajmniej dwa działy muszą być kierowane przez osoby z określonych grup, takich jak kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

- Co najmniej jeden z tych działów musi być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną.

- Przynajmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinno reprezentować mniejszość rasową lub etniczną.

- Minimum 30% członków całej ekipy musi reprezentować określone grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące

 

Obecność w Branży

- studia i dystrybutorzy muszą oferować programy płatnych staży skierowane do osób reprezentujących różnorodne grupy społeczne. Duże studia muszą zapewniać te staże dla wszystkich wymienionych grup, natomiast mniejsze studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć co najmniej dwie osoby reprezentujące którąś z wymienionych grup.

- studia, dystrybutorzy i firmy finansujące produkcję filmową muszą wprowadzać programy szkoleń i rozwoju umiejętności, skierowane specjalnie do osób z różnych grup społecznych.

 

Komunikacja z Widownią

- studia i firmy produkcyjne są zobligowane do zatrudniania na kluczowych stanowiskach w zespołach zajmujących się reklamą, dystrybucją i public relations przynajmniej kilku osób reprezentujących określone grupy społeczne.

 

Kontrowersje i Debaty

Te innowacyjne zasady mają na celu nie tylko zmiany w samej produkcji filmowej, ale również tworzenie bardziej zrównoważonego i reprezentatywnego środowiska w całej branży. Pomimo tego założenia wywołały one intensywne debaty i kontrowersje.

Niektórzy obawiają się, że te zmiany mogą prowadzić do wyboru filmów na podstawie reprezentacji społecznych grup, a nie ich artystycznej jakości. Wymóg reprezentacji różnych grup w ekipach twórczych może wpłynąć na proces produkcji filmów, co budzi obawy o swobodę artystyczną i selekcję talentów. Określenie, kto jest reprezentatywny, jest kwestią subiektywną, budzącą spory dotyczące tego, czy reprezentacja powinna uwzględniać tylko rasę i płeć, czy też również inne aspekty. Wprowadzenie tych zasad może przyczynić się do zmiany kultury filmowej, ale także wywołać opór wśród tych, którzy uważają, że tradycyjne podejście do nominacji było sprawiedliwe.

Pomimo kontrowersji, celem tych zmian jest stworzenie bardziej różnorodnego i inkluzywnego środowiska filmowego. Przyszłość więc pokaże, jak nowe zasady wpłyną na przemysł filmowy i jak zostaną zaakceptowane przez społeczność filmową.

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda