mobile
REKLAMA

Rośnie liczba chorych na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

- Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 roku do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich zwolnień niż w 2022 roku - przekazał Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim

oprac. NKK
Rośnie liczba chorych na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Tylko w ubiegłym roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej. Dla porównania rok wcześniej wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczana się między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres i wiele innych – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jak podkrśla rzecznik w województwie mazowieckim do placówek ZUS  wpłynęło prawie 210 tys. takich zaświadczeń lekarskich. - To o niemal 17,5 tys. więcej e-ZLA w porównaniu do 2022 roku, gdy takich zwolnień było ponad 192,4 tys., zatem wzrost nastąpił o ponad 8 procent. W poprzednim roku, w naszym regionie liczba dni absencji chorobowej z tytułu schorzeń z tej grupy chorobowej sięgnęła ponad 4 mln 139 tys. dni, gdy w 2022 roku było to 3 mln 777 tys. dni – dodaje rzecznik.

 

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w naszym województwie były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny oraz inne zaburzenia lękowe. W 2023 roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono 77,2 tys. zwolnień lekarskich (blisko 1 mln 515 tys. dni absencji chorobowej), z powodu epizodu depresyjnego – niemal 42,6 tys. (920,8 tys. dni absencji chorobowej), a  z powodu zaburzeń lękowych 37,5 tys. (758 tys. dni absencji chorobowej).

Na Mazowszu najwięcej e-ZLA w 2023 roku z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w marcu (18,8 tys.), czerwcu (17,8 tys.), październiku (19,1 tys.) i listopadzie(17,8 tys.).  Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym (15,6tys.).

 

fot.pixbay

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda