mobile
REKLAMA

Rozwiązanie konkursów! Sprawdź, czy książki trafią do Ciebie!

Znamy już zwycięzców!

Redakcja
Rozwiązanie konkursów! Sprawdź, czy książki trafią do Ciebie!

Miło nam poinformować, że znamy już zwycięzców ostatnich konkursów.

Książkę Wydawnictwa Prószyński i S-ka pt. „Stulecie kosmologii” wygrywa pan Peter Lunga, który napisał: "Podtytuł jak zrozumieliśmy wszechświat w książce P.J.E. Peeblesa "Stulecie kosmologii" z pewnością daje wiele odpowiedzi ale jestem przekonany że postawi wiele pytań. Ale takie są wyzwania przed odkrywcami a mnie zawsze interesowało wszystko, co związane z Wszechświatem. Można powiedzieć, że na tym punkcie miałem lekkiego fioła... więc gdy zobaczyłam, że Wydawnictwo Prószyński i S-ka wprowadziło na polski rynek pokaźną cegłę noblisty P.J.E. Peeblesa to zapragnąłem ja mieć i jakoś tak wyszło że zapomniałem o tym i tu taka gratka, informator stolicy przychodzi z pomocą. Kosmologia to nauka, która jak mało która rozbudza moją wyobraźnię i chciałbym tego doświadczyć z tą książką."

Książkę Wydawnictwa Prószyński i S-ka pt. „Pho. Kultowa zupa z Wietnamu” wygrywa pani Magdalena Długokęcka, która napisała: "PHO to rodzaj bardzo znanej Wietnamskiej zupy aromatycznej której głównym składnikiem są kluski ryżowe PHO i plastry wołowiny smażone bądź surowe. Kiedyś znalazłem w internecie przepis na wołową wersję którą lubię najbardziej. Na rosół (wywar) potrzeba: wołowinę, kilka szalotek pokrojonych w plasterki, świeży imbir, laski cynamonu, anyż (jeśli mamy) i wodę. Gotujemy. Potem potrzebujemy polędwicy wołowej, którą kroimy w poprzek włókien na cienkie paseczki grubości papieru i kiełków fasoli. Następnie kluski PHO namaczamy aż będą al dente. No i już przechodzimy do finału: podgrzewamy rosół, potem zwiększamy płomień i powoli dodajemy kiełki fasoli, mięso z rosołu i pokrojona surową polędwicę, po czym gotujemy aż polędwica przestanie być różowa. Po ugotowaniu podajemy najlepiej w miskach (kluski polewamy wywarem) i dbamy aby każdy dostał mniej-więcej tyle samo mięsa i kiełków ;) Zupę gotuje się dość długo ale jest na tyle dobra że można się nie tylko nią zachwycać ale też polecać wszystkim dla których jakość i smak jedzenia jest ważny (bo sami przygotowując widzimy co dajemy :)))"

Książkę Państwowego Instytutu Wydawniczego pt. „Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX i XXI wieku” wygrywa pani Mar EN, która napisała: "Ciut spóźniona , tak jak Pan Tomasz ale kilka minut po północy to chyba można przymknąć oko, bo także dla mnie "Antologia literatury chińskiej XX i XXI wieku” to książka marzenie. A dlatego że obserwuję jak Chiny powoli się zmieniają, pomimo że zauważają to jedynie nieliczni, bo nie jest to strefa świata o której mówi się poza tym żę każdy ma z nas coś u sibie w domu co wytworzono w Państwie Środka. Moze jest to zwiazane tym, ze chca wypaść dobrze przed swiatem w zwiazku z planem na kontakty biznesowe które Chińczycy budują niezwykle sprawnie, a moze jest to wynik w ogole otwarcia sie na swiat .... Z resztą kontakty pomiędzy różnymi kulturami, narodami to bodżce które zawsze powodowały rozwój ludzkości, bo zawsze w kontaktach miedzyludzkich czy miedzykulturowych efekt postępu był zauważalny w dłuższej perspektywie teraz to się przyśpieszyło i stało się bardziej powszechne dzięki lub przez globalizację świata."

Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o kontakt na adres redakcja@informator-stolicy.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda