mobile

Tanajno w stylu Trumpa ubiega się o fotel prezydenta Warszawy

42 letni przedsiębiorca z Warszawy postanowił wyprzedzić wszystkich i już rozpocząć kampanię wyborczą na prezydenta miasta stołecznego. Sięga przy tym po wzorce wprost ze zwycięskiej kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa i tak jak przywódca USA obiecuje nie pobierać prezydenckiej pensji – przynajmniej do czasu spełnienia jednego z postulatów wyborczych. Kim jest Paweł Tanajno?

 

Szymon Grot/ fot. wikimedia.org
Tanajno w stylu Trumpa ubiega się o fotel prezydenta Warszawy

Pochodzi z Warszawy, na co dzień jest przedsiębiorcą i komentatorem życia politycznego. Posiada wyższe wykształcenie z zakresu zarządzania i od 1995 roku zajmuje się szeroko pojętą przedsiębiorczością. Mimo, że nie jest znaną postacią na polskiej scenie politycznej to z polityką związany jest od dawna. Do 2003 roku był członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2010 roku związał się z Ruchem Poparcia Palikota jednak ich drogi się rozeszły gdy Tanajno w wywiadzie ujawnił problemy finansowe Ruchu. W 2012 roku przystąpił do Demokracji Bezpośredniej, która w 2015 wystawiła go jako kandydata na Prezydenta RP. W wyborach prezydenckich uzyskał również poparcie Partii Kobiet jednak mimo to zajął ostatnie miejsce zdobywając jedynie 29 785 głosów. W wyborach parlamentarnych wystartował bez powodzenia z list KW Kukiz ’15.

O zamiarach ubiegania się o stanowisko prezydenta Warszawy informował już latem zapowiadając, że jego kampania będzie nawiązywać do happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Tanajno jako pierwszy ruszył z kampanią prezentując w Internecie grafiki i hasła wyborcze. Jako prezydent Warszawy chce m.in. zlikwidować straż miejską, wprowadzić algorytmy zamiast urzędników lecz jego najważniejszym hasłem jest Warszawa bez korków – zapowiada, że dopóki go nie zrealizuje nie będzie pobierał pensji.

Styl komunikowania się Tanajno z internautami (jest aktywny głównie w Internecie) przywodzi na myśl amerykański Alt Right – granica między prowokacją i żartem, a poważnymi deklaracjami jest mocno rozmyta. W swoich wypowiedziach na facebooku polityk często posługuje się nowomową powstałą na fejsbukowych grupkach związanych z anarchokapitalizmem.

Czy Warszawa jest gotowa na tak ekscentrycznego kandydata?

Szymon Grot/ fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paweł_Tanajno.jpg

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda