mobile
REKLAMA

Warszawa gotowa na zimę

Łącznie ponad 400 pługów i posypywarek do obsługi 3200 km stołecznych ulic, ekipy do odśnieżania 5 mln mkw. terenów dla pieszych, całodobowy monitoring pogody i kontrola jezdni – tak do zimy przygotowane są miejskie służby oczyszczania

Informacja prasowa
Warszawa gotowa na zimę

Zima to wymagający czas dla każdego zarządcy terenów. A tych w stolicy jest wielu. Kluczowym jest Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM), który zleca odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1500 km ulic i 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych. Całodobowa gotowość firm, które się tym zajmują, rozpoczyna się już w połowie października i trwa przez pół roku.

- Priorytetem w sezonie zimowym jest dla nas sprawne, dynamiczne działanie, adekwatne do warunków pogodowych, a także stan nawierzchni dróg i chodników – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta. – Aby ograniczać wpływ niekorzystnych zjawisk meteorologicznych na funkcjonowanie miasta, konieczna jest nasza intensywna praca. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które ma wpływ na bezpieczeństwo każdego mieszkańca, działanie komunikacji miejskiej i ruch drogowy. W sezonie zimowym całodobowo podejmujemy szereg działań, które – jeśli jest taka potrzeba – prowadzą do rozpoczęcia akcji zabezpieczania nawierzchni przed śliskością czy odśnieżania. O czym na bieżąco informujemy różnymi kanałami komunikacji – dodaje Tadeusz Jaszczołt.

Za odśnieżanie około 1700 km ulic gminnych oraz 1,5 mln mkw. terenów dla pieszych odpowiadają stołeczne dzielnice.

Ulice obsługiwane na zlecenie ZOM

Zarząd Oczyszczania Miasta zleca zimowe działania na ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. W stałej gotowości do wyjazdu na sygnał z ZOM jest ponad 300 pługów i posypywarek. Tyle pojazdów oczyszcza drogi w przypadku intensywnych i długotrwałych opadów śniegu. Do akcji zabezpieczania jezdni przed gołoledzią i przy mniej ekstremalnych opadach pracuje 170 posypywarek. Często zdarza się, że akcja dotyczy tylko części tras. Wtedy 42 posypywarki wyjeżdżają tam, gdzie ze względu na konstrukcję lub lokalizację najszybciej może pojawić się śliskość – na mosty, wiadukty i strome ulice.

Około 100 kolejnych pługów i posypywarek pozostaje w dyspozycji służb dzielnicowych.

Chodniki obsługiwane na zlecenie ZOM

Oczyszczanie terenów dla pieszych zimą również jest zadaniem wielu zarządców. Duża część chodników przylega do nieruchomości – wtedy za ich odśnieżanie odpowiada właściciel tej nieruchomości. ZOM obejmuje oczyszczaniem 3,5 mln m kw. powierzchni. To 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, części chodników nieprzylegających do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody. Przy opadach śniegu i ryzyku gołoledzi, priorytetem są miejsca o największym natężeniu ruchu pieszych, np. węzły przesiadkowe. Chodniki, które podlegają Zarządowi Oczyszczania Miasta, od lat niezmiennie posypywane są piaskiem. Pracami objęte są także wybrane trasy dla rowerów, w sumie 220 km dróg i pasów rowerowych w jezdniach.

Całodobowa kontrola ZOM

W Centrum Dowodzenia ZOM przez całą dobę monitorowane są dane meteorologiczne,
a także informacje ze stacji pogodowych rozlokowanych na terenie stolicy. Kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta patrolują stolicę i sprawdzają w terenie rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Decyzja o rozpoczęciu, zakresie i rodzaju działań podejmowana jest po kompleksowej analizie informacji.

Zimowe utrzymanie miasta

W Warszawie za zimowe oczyszczanie terenów odpowiada wielu zarządców. Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta są to:

  • urzędy 18 dzielnic – ok. 1700 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy oraz 1,5 mln m kw. chodników, a także część tras rowerowych wzdłuż tych dróg
  • Zarząd Terenów Publicznych) – wybrane tereny w dzielnicy Śródmieście
  • Zarząd Praskich Terenów Publicznych – wybrane tereny w dzielnicy Praga-Północ
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie Warszawy, część chodników, schodów i tras dla rowerów przy tych ulicach oraz mosty: Południowy im. Anny Jagiellonki i gen. Stefana Grota-Roweckiego
  • Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – alejki i chodniki w parkach i wokół nich
  • zarządcy nieruchomości – chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości.

fotm.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda