[Wielki Post] Wkrótce ruszy pielgrzymowanie po Kościołach Stacyjnych
Już w Środę Popielcową, 18 lutego 2026 roku, w Warszawie rozpocznie się tradycyjne wielkopostne pielgrzymowanie po 40 kościołach stacyjnych. Inicjatywa łączy duchową refleksję z konkursem, w którym główną nagrodą jest pielgrzymka do Rzymu.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. W Warszawie po raz kolejny rozpoczynie się pielgrzymowanie po Kościołach Stacyjnych, które potrwa do Niedzieli Pańskiej.
Pierwszą „stacją” na szlaku będzie Świątynia Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 18:00 Mszy Świętej przewodniczyć będzie sam metropolita warszawski. Pielgrzymi będą mogli wyspowiadać się, uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwach wielkopostnych. Każdy dzień to inny kościół stacyjny, a zakończenie pielgrzymowania zaplanowano w Niedzielę Palmową w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.
Łącznie w Warszawie znajduje się 40 kościołów stacyjnych – 25 w Archidiecezji Warszawskiej i 15 w Diecezji Warszawsko-Praskiej. Idea pielgrzymowania wywodzi się z Rzymu, gdzie każdego dnia Wielkiego Postu wierni odwiedzają inny kościół. W stolicy ta tradycja przyjęła się w 2015 roku.
Konkurs z nagrodą główną – wyjazd do Rzymu
Wierni uczestniczący w pielgrzymowaniu mogą wziąć udział w konkursie „Paszport Pielgrzyma”. Podczas każdego nawiedzenia kościoła stacyjnego pielgrzymi zbierają pieczątki w specjalnym paszporcie, a po zakończeniu Wielkiego Postu dostarczają go wraz ze zdjęciem krzyża z jednego z kościołów do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
– Tegoroczna edycja konkursu ma skupić naszą uwagę wokół krzyża i pozwolić na głębszą refleksję nad Bożą miłością, która daje nadzieję – mówi ks. Marcin Klotz, dyrektor Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego w Kurii.
Nagrodą główną jest pielgrzymka do Rzymu dla zwycięzcy i wybranej przez niego osoby. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają karty podarunkowe o wartości 1000 zł i 700 zł, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Finał konkursu odbędzie się 17 kwietnia 2026 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Paszport Pielgrzyma – jak wziąć udział
Paszport można pobrać w parafiach obu diecezji lub wydrukować samodzielnie ze stron Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Szczegółowy regulamin konkursu, lista kościołów stacyjnych oraz plik do pobrania znajdują się na stronach Archidiecezji Warszawskiej oraz Diecezji Warszawsko-Praskiej.

![[Wielki Post] Wkrótce ruszy pielgrzymowanie po Kościołach Stacyjnych](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/2a9925ef6153ec32a23e3f7720bfe92ba29c3f02.jpeg)



















![[KONKURS] Spektakl „Komedia odlotowa, czyli Lumbago” wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/8c1bffbc6b8839232faa0c014316329469f60a99.jpeg)


![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Komedia odlotowa, czyli Lumbago” wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9bf7431fcd54fd5d028ecbf97cc3cd56c4a4db15.jpeg)















