mobile
REKLAMA

Wiosna – czas intensywnej pracy warszawskich ogrodników

Przed służbami dbającymi o warszawską zieleń szereg wyzwań – okres wiosenny to czas intensywnych prac porządkowych, pielęgnacyjnych i nasadzeniowych. Ogrodnicy uporządkują 13 tys. arów trawników, wysieją tysiące metrów miejskich łąk, posadzą 100 tys. kwiatów jednorocznych. Zajmą się także nasadzeniami na 68 arach różanych rabat, zatroszczą się o 4800 arów krzewów i nasadzą ponad 8 tys. nowych.

inf. prasowa
Wiosna – czas intensywnej pracy warszawskich ogrodników

Zaczęła się wiosna, więc warszawscy ogrodnicy zabierają się za porządkowanie miejskich terenów zieleni. Pierwsze po zimie prace mają na celu posprzątanie zanieczyszczeń, ale także przygotowanie roślinności do bujnego rozwoju w kolejnym sezonie wegetacyjnym. To również czas nowych nasadzeń krzewów, bylin i roślin cebulowych czy zakładania nowych łąk miejskich. Jednocześnie prowadzimy przeglądy stołecznych drzew, sprawdzając ich stan zdrowia.

 

Porządkowanie i grabienie trawników

Wiosenne prace zaczynamy od uprzątnięcia nagromadzonych w czasie zimy nieczystości ze stołecznych trawników i alejek parkowych. Grabienie rozpoczynamy już w marcu. Jego celem jest usunięcie zanieczyszczeń, a także pobudzenie trawników do wzrostu. Grabimy przede wszystkim trawniki przyuliczne i polany rekreacyjne, aby wspomóc rozwój gęstej darni. Tego rodzaju prace porządkowe mają korzystny wpływ na roślinność - wzruszenie ziemi grabiami i przerwanie tzw. filcu, czyli obumarłych części starego trawnika, pobudza  trawę do prawidłowego wzrostu.

W parkach i na skwerach celowo ograniczamy grabienie pod drzewami i krzewami, aby opadłe liście chroniły ich korzenie, służyły jako pożywienie i schronienie dla różnych organizmów oraz wzbogacały i rozluźniały glebę w procesie naturalnego rozkładu. Prowadzimy prace na powierzchni 13 tys. arów.

Zajmujemy się także trawnikami reprezentacyjnymi. Są one objęte szczególną pielęgnacją i częstszym, służącym ich kondycji koszeniem. Na przełomie marca i kwietnia wykonujemy: wygrabienie po zimie, pierwsze koszenie, wertykulację (pionowe cięcie darni i napowietrzenie korzeni) po pierwszym koszeniu, przycięcie krawędzi trawników i ewentualne prace renowacyjne, a także wiosenne nawożenie.

 

Zakładanie trawników i łąk miejskich

Rozpoczęliśmy także uzupełnianie ubytków w trawnikach oraz zakładanie nowych. Jest to też czas na wsiewanie nasion łąk miejskich do już istniejących trawników. Zakwitną one m.in. na 500 m2 pasów drogowych na Mokotowie oraz na 3500 m2 trawników na Pradze-Południe. Łąki miejskie są nie tylko ozdobą miasta, ale również bazą pokarmową wielu zwierząt, w tym cennych zapylaczy.

 

Pielenie i ściółkowanie korą

Wiosną zajmujemy się także usuwaniem chwastów. Dodatkowo okolice krzewów, wybrane rabaty i misy drzew ściółkujemy korą. Wszystko po to, by utrzymać właściwą wilgotność w glebie, ograniczyć nadmierne nagrzewanie ziemi w upalne dni, utrudnić rozwój chwastów oraz poprawić estetykę.

 

Odkrywanie oraz nasadzenia roślin

Nadszedł też czas, gdy możemy już zdjąć specjalne okrycia z roślin mające na celu ich ochronę w trakcie zimy. Pozbywamy się stroisza (okrycia z gałązek) z bylin i roślin cebulowych, odsłaniamy róże, zdejmujemy z roślin rosnących wzdłuż ulic maty chroniące je przed solą.

Zaczęliśmy również pielęgnację kwiatów posadzonych jesienią 2020 r. na powierzchni ponad 1700 m2. W nadchodzących dniach posadzimy – na ponad 2000 m2 - niemal 100 tys. kwiatów jednorocznych. Wykonamy także nasadzenia na ponad 68 arach stołecznych różanek.

Jak co roku, szczególnie barwne nasadzenia pojawią się w Śródmieściu. Zakwitnie tu ponad 80 tys. roślin cebulowych. Będą to tulipany, narcyzy, zawilce wieńcowe, ale również czosnki i szachownice. Kwietniki na rondzie de Gaulle'a i na placu Zbawiciela zostaną obsadzone niezapominajkami. Na rondzie Romana Dmowskiego będziemy mogli podziwiać 27 tys. tulipanów! Plac Zawiszy ozdobią bratki, posadzone razem z tulipanami jesienią 2020 r.

 

Przycinanie krzewów i bylin

Przed nami wiosenne przycinanie ponad 2 tys. krzewów na powierzchni ponad 4800 arów. Chcemy je zagęścić, odpowiednio uformować i sprawić, by piękniej zakwitły. Tego typu  zabiegi mogą też mieć charakter odmładzający i sanitarny. Cięcia odmładzające polegają na usunięciu starych i połamanych pędów, a w ten sposób pobudzenie odrostu młodych części roślin. Cięcia polegające na skróceniu całej rośliny na wysokość 20-30 cm od gruntu stosujemy np. w przypadku róż okrywowych.

W najbliższym czasie będziemy również obsadzać nowe rabaty, które powstały po rozpłytowaniu chodników (zdjęciu zbędnych płyt betonowych). W sumie zyskaliśmy w ten sposób ponad 16 tys. m2, na których  posadzimy ponad 8 tys. krzewów.

Przycinanie bylin przeprowadzimy na powierzchni ponad 6300 m2. Wykonujemy je nie tylko po to, aby usunąć martwe części roślin, ale przede wszystkim w celu ich zagęszczenia. Marzec to dobry okres na wykonanie takich czynności, zwłaszcza kiedy w rabacie bylinowej rosną także rośliny cebulowe. Wtedy cięcia przeprowadzamy przed wzrostem cebulek, aby ich nie zniszczyć.

 

Nawożenie krzewów

Na przełomie marca i kwietnia nawozimy i podlewamy rośliny. Te zabiegi stosujemy indywidualnie, w zależności od ich potrzeb. To dobry moment, by nawozić krzewy środkami z większą zawartością azotu w celu ich zasilenia i pobudzenia do wzrostu oraz kwitnienia.

 

Pielęgnacja i przegląd drzew

Wiosna to także czas pielęgnacji drzew. Pielimy i uzupełniamy korę w misach młodych drzew. W zależności od potrzeb także je nawozimy. Monitorujemy ich stan zdrowia i planujemy harmonogram prac na najbliższe miesiące.

Podczas systematycznego przeglądu miejskiego drzewostanu ogrodnicy zwracają uwagę na to jak można poprawić warunki funkcjonowania danego drzewa, czy jest potrzeba wykonania cięć pielęgnacyjnych czy ograniczenia użytkowania terenu przy drzewie, założenia specjalnych wiązań czy zastosowania podpory.

 

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda