mobile
REKLAMA

Wolontariusze nie odpuszczają: Protest pod Sejmem w sprawie schroniska Na Paluchu

Wolontariusze Schroniska Na Paluchu ponownie zapowiadają protest. Po serii spotkań z władzami Warszawy i dyrekcją schroniska, a także po zapowiedziach dalszych rozmów, sytuacja wciąż nie uległa zmianie, a postulaty wolontariuszy nie zostały spełnione. 20 lutego pod Sejmem odbędzie się kolejna manifestacja, która ma nagłośnić problemy schroniska. 

 

Maja Jaubin
Wolontariusze nie odpuszczają: Protest pod Sejmem w sprawie schroniska Na Paluchu

Wolontariusze schroniska Na Paluchu od maja zeszłego roku nagłaśniają problemy związane z nieprawidłowym działaniem placówki. Wprowadzono zakaz wejścia do szpitala dla kocich wolontariuszy, odebrano im również dostęp do informacji o zdrowiu kotów, co skutkowało brakiem promowania w internecie kotów pilnie potrzebujących domu. 

23 października przed Urzędem m. st. Warszawy odbył się protest przeciwko decyzjom dyrekcji schroniska oraz miasta, które, według wolontariuszy, przyczyniły się do wzrostu liczby śmierci kotów. 

W odpowiedzi na protest Rafał Trzaskowski zaprosił przedstawicieli strony wolontariackiej oraz pracowników schroniska na spotkanie. Złożyli oni na ręce Prezydenta Warszawy listę postulatów, którym miał się przyjrzeć. Zapewnił wtedy wolontariuszom, że odbędą się kolejne spotkania, podczas których zostaną omówione możliwe rozwiązania dla przedstawionych propozycji. 

Kolejne spotkanie (22 listopada 2024 r.)  przedstawicieli wolontariuszy oraz radnych miasta wraz z prezydentem stolicy dotyczyło omówienie ww. postulatów. Rafał Trzaskowski zapowiedział gotowość do opracowania zasad prawidłowego funkcjonowania schroniska w ciągu najbliższych tygodni. 

Jednak po ostatnich konsultacjach wolontariusze nie doczekali się kolejnego spotkania z władzami miasta. W mediach społecznościowych pojawił się komunikat, w którym wyrazili wyrozumienie dla przerwy w postępowaniu z powodu okresu świątecznego. 

Z powodu braku odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta wolontariusze ogłosili kolejny protest, który odbędzie się 20 lutego pod Sejmem. W komunikacie czytamy, że sytuacja w schronisku nie uległa zmianie, a Prezydent Warszawy w dalszym ciągu nie odniósł się do postulatów. Urząd Miasta na nasze pytanie o sposób rozwiązania sporu odpowiada następująco:  – To nie jest prawda, że wolontariusze nie otrzymują odpowiedzi na swoje postulaty, od lat trwa dialog z wolontariuszami, działa przy Schronisku Rada Dialogu Społecznego, która wypracowuje wspólne stanowiska. Odbywają się także spotkanie z prezydentem Rafałem Trzaskowskim oraz innymi przedstawicielami władz miasta. Na bieżąco reagujemy, szukamy rozwiązań, poprawiamy infrastrukturę oraz współpracujemy z rożnymi podmiotami, celem podnoszenia standardów w opiece nad zwierzętami. Zdajemy sobie sprawę, że tam, gdzie mamy do czynienia ze zwierzętami, mogą być różne pomysły na opiekę nad nimi. Opinia strony społecznej jest dla nas ważna i wspólnie pracujemy nad podnoszeniem komfortu pracy zarówno opiekunów, pracowników schroniska, jak i wolontariuszy. W październiku 2024 r. odbyło się spotkanie wolontariuszy z prezydentem Rafałem Trzaskowskim, na którym wolontariusze przedstawili swoje postulaty. 3 grudnia 2024 r. odbyło się spotkanie z pracownikami, a także spotkanie z przedstawicielami obydwu stron – uczestniczył w nich prezydent. Szukamy rozwiązań, które będą efektywne, racjonalne i przede wszystkim zgodne z prawem. W najbliższych dniach planowane jest kolejne spotkanie – odpowiada Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu m. st. Warszawy.

Kilka dni po ogłoszeniu przez wolontariuszy protestu, Rafał Trzaskowski zaprosił ich przedstawicieli na spotkanie, które ma się odbyć 11 lutego. W tym miesiącu odbędzie się również spotkanie z Dyrekcją Schroniska Na Paluchu w sprawie dostępu do kociego szpitala dla wolontariuszy. Mimo zaplanowanych rozmów, protest z 20 lutego nie został odwołany.

 

Źródło: Facebook (SOS Paluch)
Fot.: Maja Jaubin

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda