mobile
REKLAMA

Wyjątkowe dzieło! Ukazał się album „Zawsze Wierni Ojczyźnie”

Kilka dni temu ukazała się niezwykła pozycja dla wszystkich melomanów. Płyta „Zawsze Wierni Ojczyźnie” to wyjątkowy projekt mający charakter patriotyczno-sakralny. Utwory, które się na niej znalazły wykonuje znakomita piosenkarka Danuta Stankiewicz.

Marcin Kalicki
Wyjątkowe dzieło! Ukazał się album „Zawsze Wierni Ojczyźnie”

Sam pomysł wydania limitowanej edycji albumu zbiegł się z przypadającą w tym roku 40. rocznica powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a za jej powstaniem stoi doskonałe trio: dziennikarka i poetka Anna Tomasik, piosenkarka Danuta Stankiewicz oraz fotograf gwiazd Bartosz Kuśmierski. – 40-lecie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego to niewątpliwie powód do dumy i świętowania. Ale tak zacny jubileusz skłania również do refleksji. Na przestrzeni tych lat nastąpiła transformacja ustrojowa, gospodarcza i społeczna. Byliśmy świadkami wielu historycznych wydarzeń. Trudno jednak nie zauważyć, że w ostatnich latach nastąpiła niepokojąca recesja wartości tradycyjnych. Dla młodego pokolenia hasła: „Bóg-Honor-Ojczyzna” czy „Zawsze Wierni Ojczyźnie” niewielkie mają znaczenie. Ich wartością stał się konsumpcyjny styl życia. Patriotyzm zastąpiony został totalnym egoizmem – mówi Anna Tomasik, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. – Na przestrzeni wieków nieodłącznym elementem służby wojskowej była wiara. To ona sprawiała, że żołnierz miał dwojakiego rodzaju zobowiązania: przed Bogiem i Ojczyzną. Stąd narodziło się  najbardziej znane zawołanie widniejące na sztandarach wojskowych: „Bóg- Honor-Ojczyzna”. Związek przyjął nieco inne zawołanie: „Zawsze Wierni Ojczyźnie”, które w żaden sposób nie odbiega od przesłania wyżej wspomnianego. Dowodem łączenia wierności  Ojczyźnie i wierze ojców naszych jest dobór treści muzycznych zawartych w prezentowanej płycie. Tym wydaniem pragniemy pokazać nasz żołnierski patriotyzm, wynikający z  przysięgi składanej narodowi polskiemu. Ta płyta ma pokazać, że Wojsko Polskie w żadnym okresie historycznym nie zatraciło narodowego charakteru. Naszą dewizą była obrona Ojczyzny, Wiary i wartości z niej wynikające – podkreśla płk w st. spocz. Marek Bielec.

Choć łatwo nie było to płyta ukazała się zgodnie z założonym wcześniej terminem. – Ten projekt to moje pierwsze „dziecko”. Rodził się trochę w bólu. Jego realizacji towarzyszyła ogromna dawka wszelakich emocji. Ale efekt finalny przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Kolekcjonerska płyta z piosenkami w wykonaniu Danuty Stankiewicz "Zawsze Wierni Ojczyźnie" powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu kilku osób, które zaprosiłam do współpracy. Bartosz Kuśmierski, znakomity polski artysta fotograf młodego pokolenia, mający na swoim koncie sesje zdjęciowe najbardziej uznanych artystów polskiej sceny muzycznej, zaprojektował i opracował okładkę płyty, zajął się również masteringiem. Nieoceniona w tym wszystkim Basia Andruchów, właścicielka firmy BM Inspiration, podjęła się nie tylko wydania płyty, ale służyła mi radą i pomocą niemalże dwadzieścia cztery godziny na dobę. Podczas wielogodzinnych rozmów dzieliła się ze mną swoją wiedzą, za co jestem jej ogromnie wdzięczna. Z kolei Marek Bielec okazał się nader cierpliwym i  znakomitym konsultantem merytorycznym tego projektu. Muszę też w tym miejscu podkreślić, że płyta "Zawsze Wierni Ojczyźnie" nie miałaby szansy na pojawienie się w terminie, gdyby nie darczyńcy i sponsorzy – wyznaje Anna Tomasik.

Płyta powstała na kanwie utworów znajdujących się na dwóch albumach polskiej piosenkarki Danuty Stankiewicz: „Serce dla Ciebie Polsko” z pieśniami patriotycznymi i „Divide Amorem Inter Nos” (Dzielmy miłość między nas) z utworami religijnymi. – Nie byłam pewna, czy płyta z takim repertuarem ma sens, zwłaszcza, że różnego rodzaju projektów patriotycznych w ostatnim czasie był wysyp. Ale Anka się uparła. Z drugiej strony cieszyłam się, że tworząc ten projekt wzięła pod uwagę piosenki z mojego repertuaru – zdradza Danuta Stankiewicz, piosenkarka. – Gdy któregoś dnia zadzwoniła do mnie Ania Tomasik i zaproponowała mi udział w projekcie patriotycznym byłem z jednej strony mile zaskoczony, zaś z drugiej nie byłem pewien, czy moja wyobraźnia na tyle zadziała, żeby pomysł na okładkę płyty osadzić w klimacie patriotycznym. Do tej pory projektowałem przecież okładki do albumów muzycznych! Ale propozycja Anki była nie lada wyzwaniem twórczym. Przegadaliśmy kilkanaście godzin. Dosłała mi też listę tytułów utworów, które miały znaleźć się na płycie. Pomyślałem wtedy, że przecież jestem Polakiem, a Polska to moja Ojczyzna, to udział w tym projekcie będzie takim moim małym wkładem w krzewienie polskości i patriotycznego ducha. Ucieszyłem się, gdy spośród dwóch pierwszych przedstawionych projektów jeden z nich ostatecznie został zaakceptowany i wybrany przez Pana Marka Bielca. W dodatku Ance i Danusi Stankiewicz również pomysł zarówno tytułowej okładki, jak i jej całego opracowania, także przypadł do gustu – zaznacza Bartosz Kuśmierski, twórca okładki i sesji fotograficznej Danuty Stankiewicz dla potrzeb tego wydawnictwa.

Album „Zawsze Wierni Ojczyźnie” to przedstawiona w wysublimowany sposób historia, zbiór patriotycznych i sakralnych utworów, których wykonawczynią jest polska piosenkarka Danuta Stankiewicz. Na płycie znalazły się m.in.: „Bogurodzica”, „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Czerwone maki”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Pan kiedyś stanął”, „Madonno Czarna” i „Dzieci świata”. Danuta Stankiewicz ma na swoim koncie ma 30 albumów studyjnych, ponad 10 tys. zagranych koncertów i ponad 50 nagród, w tym „Gloria Artis” najwyższe odznaczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na płycie pojawili się również gościnnie: Mariusz Jaśko („O mój rozmarynie”) oraz Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha, prezentujący tutaj pieśń „To przecież nie tak dawno”, która stała się hymnem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Autorem jej tekstu i muzyki jest płk Jan Chojnacki. Jest też bonus w postaci wersji instrumentalnych kilku utworów.

Fot. Bartosz Kuśmierski/materiały prasowe

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda