mobile
REKLAMA

„Wykrywacz Kłamstw” Teatru Capitol nagrodzony w programie grantowym Cyfrowej Polski i YouTube

Warszawski Teatr Capitol otrzyma dofinansowanie od Związku Cyfrowa Polska i YouTube na realizację online spektaklu „Wykrywacz kłamstw”. Przedstawienie zostanie pokazane w sieci w ramach drugiej edycji festiwalu YouTube Dni Kultury, która odbędzie się w marcu. Partnerami akcji są Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

inf. prasowa
„Wykrywacz Kłamstw” Teatru Capitol nagrodzony w programie grantowym Cyfrowej Polski i YouTube

Do ogłoszonego na początku grudnia przez polską branżę cyfrową programu zgłosiło się ponad 70 instytucji, w tym teatry, miejskie ośrodki kultury oraz fundacje i stowarzyszenia reprezentujące różnego typu grupy teatralne z całej Polski. Po zapoznaniu się z projektami, jury zdecydowało się nagrodzić osiem projektów, których kwota dotacji łącznie sięga ponad 256 tys. zł. Z tych funduszy zostanie zrealizowane także przedstawienie łódzkiej grupie teatralnej Start.

 

Wysoki poziom prac

Laureatów wybrała kapituła nagrody w składzie: dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr Jarosław Cymerman - wicedyrektor Instytutu Teatralnego, Tomasz Raczek - teatrolog i krytyk filmowy, Michał Kanownik - prezes Związku Cyfrowa Polska oraz Małgorzata Krasowska - Country Manager YouTube Polska. Członkowie jury docenili m.in. nieszablonowość i kreatywność projektów oraz potencjał wiążących się z ich obecnością w świecie wirtualnym.

Wybór nie był łatwy, bo wszystkie zgłoszone przedstawienia reprezentują naprawdę wysoki poziom – mówi Michał Kanownik, reprezentujący organizatora. Jak przyznaje, program grantowy dla teatrów cieszył się dużym zainteresowaniem twórców, także dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. – Jesteśmy dumni, że z jednej strony możemy pomóc finansowo samym teatrom, które dziś z powodu pandemii nie mogą normalnie funkcjonować, a z drugiej – wesprzeć działania na rzecz zwiększenia dostępu do kultury – dodaje Kanownik.

 

Łódzki spektakl na YouTube Dni Kultury

Wyróżniony w Programie Grantowym przedstawienie „Wykrywacz kłamstw” warszawskiego Teatru Capitol to rosyjska komedia małżeńska Wasilija Sigariewa, która skłania do postawienia sobie pytania: czy na pewno chcemy wszystko wiedzieć o swoich najbliższych? W rolach głównych występują: Anna Gronostaj, Olaf Lubaszenko oraz Kacper Kuszewski.

„Wykrywacz Kłamstw” będzie można obejrzeć w internecie za darmo w ramach kolejnej edycji festiwalu YouTube Dni Kultury. Podczas trzydniowego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 26-28 marca br., internauci będą mieli możliwość zobaczenia wyjątkowych i różnorodnych treści z całej Polski.

Aktorka, dyrektor Teatru Capitol Anna Gronostaj przyznaje, że był pomysł, by wystawić przedstawienie online. – Jednak to wiąże się z kosztami. Dlatego cieszymy się, że zwłaszcza w tych ciężkich czasach dla teatrów jest taki program wsparcia i że dzięki temu będziemy mogli pokazać naszą sztukę odbiorcom w sieci – podkreśla Anna Gronostaj.

„Wykrywacz kłamstw” to jeden z ośmiu nagrodzonych spektakli w ramach Programu Grantowego Cyfrowej Polski i YouTube. Granty trafiły również do łódzkiej grupy teatralnej „Start” działającej przy Fundacji Via Culturae, Teatru Małego w Tychach, Teatru Dziewiątka działającego przy Bolesławieckim Ośrodku Kultury, grupy teatralnej Pingwiny działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, grupy teatralnej Mumio, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Teatru Ucieczkowego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach.

 

 

 

Źródło: Higher Media

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda